Umelá inteligencia (AI) zohráva čoraz významnejšiu úlohu v ekonomike, kvalite života aj na pracovisku. Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2024 väčšina Európanov vníma AI a digitálne technológie pozitívne, no zároveň zdôrazňuje potrebu ich dôsledného riadenia. Až 84 % respondentov súhlasí s tým, že AI si vyžaduje opatrné zavádzanie, aby prinášala úžitok spoločnosti aj pracovnej sfére. Zatiaľ čo 66 % respondentov považuje dopad AI na ekonomiku za pozitívny, podiel pozitívnych hodnotení v porovnaní s rokom 2017 klesol.
Respondenti najčastejšie podporujú opatrenia ako ochranu súkromia zamestnancov (82 %), zapojenie pracovníkov do vývoja a zavádzania technológií (77 %) či transparentnosť v oblasti ľudských zdrojov (75 %). Viac ako polovica (62 %) obyvateľov EÚ vníma prínos robotov a AI na pracovisku pozitívne, aj keď medzi jednotlivými členskými štátmi existujú značné rozdiely.
Z pohľadu výhod AI najviac rezonuje zvýšenie bezpečnosti pracovníkov (67 %), presnosť rozhodovania (53 %) a efektívnejšie rozdelenie úloh (49 %). Naopak, Európania majú negatívny postoj k plne automatizovanému prepúšťaniu zamestnancov (78 %) či sledovaniu pracovníkov (63 %).
Na podporu digitálnych zručností je v rámci programov členských štátov plánovaných 2 miliardy eur z Európskeho sociálneho fondu Plus a 23 miliárd eur z plánov obnovy. Program Digitálna Európa investuje do rozvoja digitálnych kompetencií ďalších 580 miliónov eur. Aj napriek tomu až 45 % opýtaných uvádza, že ich zamestnávatelia o využívaní digitálnych technológií neinformovali. Cieľom EÚ je integrovať AI do pracovného prostredia spôsobom, ktorý podporí inovácie, produktivitu a zároveň rešpektuje práva pracovníkov.
Kompletnú správu nájdete na príslušnej webovej stránke.
Zdroj, 8. 4. 2025, mkr