Synergie národných a európskych schém financovania otvárajú nové možnosti pre deep tech startupy

Ukazuje sa, že aj Slovensko vie nájsť efektívne spôsoby, ako podporiť deep tech startupy vďaka prepojeniu národných a európskych schém financovania. Tento pilotne aplikovaný prístup nielen posilňuje domáci inovačný ekosystém, ale sa zároveň stáva inšpiráciou pre ďalšie krajiny. Od roku 2018 získalo už 38 slovenských startupov granty prostredníctvom programov komplementárnych s prestížnym EIC Accelerator, aj keď priamu podporu z Bruselu dostali zatiaľ len štyri z nich. Vďaka tomuto prístupu sa teda podarilo znásobiť počet podporených firiem desať krát, čím sa vytvoril stabilný základ pre rozvoj ambicióznych technologických inovácií na Slovensku.

 

EIC Accelerator bol vďaka svojmu transparentnému hodnoteniu, globálnemu dosahu a preukázateľným výsledkom považovaný za vhodný model pre podporu startupov. Poskytuje kombinované financovanie grantov a kapitálových investícií až do 12,5 milióna eur, pričom startupy prechádzajú prísnym viacstupňovým odborným hodnotením expertov z radu investorov a podnikateľov. Vzhľadom na vysokú konkurenciu v tejto schéme iba niekoľko percent žiadateľov získa priamu podporu priamo z EIC. Podarilo sa vybudovať strategické mechanizmy financovania držiteľov certifikátov výnimočnosti pre veľmi kvalitné projekty (Seal of Excellence), čím sa startupom umožnil prístup k finančným zdrojom na národnej úrovni. V roku 2021 boli spustené prvé výzvy a doteraz cez tento nástroj získalo financie v hodnote takmer 30 miliónov už 16 slovenských startupov. Podpora sa postupne rozšírila cez viaceré finančné programy a v roku 2024 sa v pilotnom režime spustila nová národná výzva pre inovatívne startupy, ktoré uspeli na prvom stupni hodnotenia EIC, v rámci ktorej od začiatku roku 2025 začína svoje projekty 26 startupov. Pre vyššiu úspešnosť projektov v samotnom EIC sa pripravujú vouchery na expertné služby, ktoré startupom uľahčia prístup k špecialistom na prípravu kvalitných návrhov projektov.

 

Slovensko sa tiež zviditeľňuje v európskom inovačnom ekosystéme EIC. Má zastúpenie v Rade EIC, jeho experti sú členmi hodnotiacich porôt a dve slovenské firmy sa dostali do exkluzívneho programu EIC pre škálujúce firmy. Venture to Future Fund sa zaradil medzi dôveryhodných investorov EIC, čím sa otvárajú nové možnosti pre spoločné investície s Fondom EIC. Slovensko aktuálne pripravuje transfer národných zdrojov priamo do EIC, ktoré umožnia automatické financovanie držiteľov Seal of Excellence priamo Európskou komisiou, teda bez potreby národných výziev.

 

Od roku 2025 sa tiež očakáva spustenie ďalších európskych schém, ktoré poskytnú startupom podporu pred aj po účasti v EIC Accelerator. Pred-akcelerátor vybraným krajinám vrátane Slovenska pomôže zvýšiť technologickú pripravenosť ich inovatívnych startupov, zatiaľ čo EIC STEP Scale Up umožní spolufinancovanie väčších investičných kôl pre najambicióznejšie škálujúce firmy.

 

Za týmito úspechmi stojí dlhodobá spolupráca medzi kľúčovými aktérmi inovačného ekosystému na Slovensku. Táto spolupráca zahŕňa Výskumnú a inovačnú autoritu, Ministerstvo hospodárstva SR, národné kontaktné body pre EIC, zastúpenie Enterprise Europe Network a Styčnú kanceláriu pre výskum a vývoj v Bruseli. Kľúčovými partnermi sú aj ďalšie organizácie ako SBA, SIEA, SARIO, SIH a SAPIE, ktoré spoločne prispievajú k budovaniu silného inovačného prostredia na Slovensku. Systematickým prístupom a efektívnym prepojením zdrojov sa Slovensko postupne dostáva na mapu rozvinutých podporných ekosystémov pre startupy a vytvára predpoklady pre dlhodobý rast lokálnych inovácií s globálnym dosahom.

 

Stiahnite si podrobnejšiu tlačovú správu so zoznamom podporených startupov – LINK (PDF súbor)

 

Zdroj: innonews.blog; 30. máj 2025; pes