Nový prehľad najúspešnejších projektov v sektore automatizovanej dopravy

Nový CORDIS Results Pack: Budovanie európskych kapacít pre prepojenú, kooperatívnu a automatizovanú mobilitu (CCAM)

CORDIS (Community Research and Development Information Service) zverejnil nový sumár výsledkov výskumu, ktorý sa venuje jednej z kľúčových oblastí transformácie dopravy – Connected, Cooperative and Automated Mobility (CCAM). Tento tematický prehľad prináša výsledky 15 projektov financovaných z EÚ, ktoré sa zameriavajú na technologické, regulačné a spoločenské výzvy automatizovanej dopravy. Ich cieľom je pripraviť cestu k udržateľnejšiemu, bezpečnejšiemu a dostupnejšiemu dopravnému systému v Európe.

Spolupráca naprieč sektormi: Európske partnerstvo CCAM

Výskumné aktivity sú úzko prepojené s prácou partnerstva CCAM, verejno-súkromnej iniciatívy združujúcej viac ako 200 aktérov z akademickej obce, priemyslu a verejného sektora. Partnerstvo urýchľuje vývoj a implementáciu technológií CCAM a smeruje k veľkoplošným demonštráciám v reálnych podmienkach do roku 2030. CCAM predstavuje dôležitý nástroj na podporu inovácií, hospodárskeho rastu a environmentálnej udržateľnosti v automobilovom sektore.

CORDIS Results Pack on Connected, Cooperative and Automated Mobility

Oblasti výskumu: Od umelej inteligencie po dopady na spoločnosť

Výskumné projekty zahŕňajú širokú škálu oblastí, ako napríklad:

  • pokročilé vnímanie a rozhodovanie na báze umelej inteligencie (AI),

  • vývoj sofistikovaného softvéru pre automatizované vozidlá,

  • metodiky testovania a validácie CCAM systémov,

  • analýzy socio-ekonomických a environmentálnych dopadov novej mobility.

Tieto oblasti výskumu sú kľúčové pre ich úspešnú integráciu do dopravného systému a zabezpečenie inkluzívnych a inovatívnych riešení pre používateľov.

Politická podpora a financovanie

Európska komisia potvrdzuje svoju podporu CCAM aj prostredníctvom Strategického dialógu o automobilovom priemysle, ktorý bol spustený v januári 2025. Cieľom je pomôcť sektoru adaptovať sa na meniace sa globálne podmienky a zvýšiť jeho konkurencieschopnosť.

Implementáciu CCAM podporuje aj CINEA (Výkonná agentúra pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie). V rámci programu Horizont 2020 bolo vyčlenených 300 miliónov EUR na výskum v oblasti CCAM. Ďalších 500 miliónov EUR sa poskytuje prostredníctvom Horizontu Európa (Cluster 5: Klíma, energia a mobilita) na vývoj, testovanie a zavádzanie vysoko automatizovaných a prepojených dopravných systémov.

CORDIS website

Projekty, ktoré posúvajú Európu vpred

Tento balík výsledkov vyzdvihuje 15 projektov, ktoré prinášajú výnimočné výsledky a aktívne prispievajú k bezpečnejšej a udržateľnejšej mobilite v Európe. Projekty pokrývajú široké spektrum výskumných a inovačných aktivít:

  • AIthena, CONNECT, PoDIUM a SELFY sa zameriavajú na budovanie dôvery v automatizované systémy prostredníctvom zlepšenia bezpečnosti dát a transparentnosti.

  • Projekt FAME podporuje zdieľanie poznatkov v oblasti CCAM vývojom spoločných metodík a nástrojov, zatiaľ čo modely vyvinuté v rámci projektov i4Driving, EVENTS a SUNRISE napomáhajú predikcii správania sa automatizovaných systémov v reálnom svete.

  • Projekty CONDUCTOR a IN2CCAM poskytujú dopravným manažérom nástroje na riadenie prechodu k automatizovaným dopravným sieťam.

  • Move2CCAM a SINFONICA sa zaoberajú spoločenskými dopadmi tejto transformácie a skúmajú, ako CCAM ovplyvňuje rôzne skupiny obyvateľstva.

  • Vyspele technológie vyvinuté v rámci projektov Hi-Drive, AWARD a SHOW sú už nasadzované v praxi – v Európe i mimo nej – a dokazujú svoju funkčnosť v reálnych podmienkach.

mit, 8.4.2025