Mesto Košice získalo značku misie EÚ na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2030

Košice sa stali prvým slovenským mestom, ktoré získalo značku Misie EÚ za jeho úsilie o klimatickú neutralitu do roku 2030. Táto značka sa udeľuje mestám zapojeným do Európskej misie pre klimaticky neutrálne a inteligentné mestá v rámci programu Horizont Európa. Získanie značky je významným krokom, ktorý otvára dvere k verejnému a súkromnému financovaniu prostredníctvom medzinárodného finančného nástroja Climate City Capital Hub.

Cieľom Misie je podpora miestnych samospráv, občanov, podnikov, investorov, ako aj regionálnych a národných orgánov pri dosiahnutí klimatickej neutrality vo vybraných mestách do roku 2030. Vybrané mestá so značkou Misie EÚ majú slúžiť ako experimentálne a inovačné huby, ktoré ukážu cestu ostatným a pomôžu zabezpečiť klimatickú neutralitu Európy do roku 2050.

Prečo sú mestá kľúčové?
Mestá zodpovedajú za viac ako 70% globálnych emisií CO2 a spotrebujú cez 65% svetovej energie. Zohrávajú preto kľúčovú úlohu v zmierňovaní klimatických zmien a môžu výrazne urýchliť snahy o dosiahnutie právne zaväzného cieľa, ktorým je dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050. Misia pre mestá prispieva k zelenému a digitálnemu prechodu Európy v súlade s Európskou zelenou dohodou a Dohodou o čistom priemysle. Taktiež podporuje dialóg medzi priemyslom a mestami. Cieľom je rozvíjať čisté technológie, praktiky cirkulárnej ekonomiky a energetickú efektívnosť. Občania to pocítia ako čistejšie ovzdušie, bezpečnejšiu dopravu a menšie zápchy a hluk v celej Európe.

Jadrom misie sú tzv. zmluvy o klíme v meste (Climate City Contracts, CCCs), ktoré každé vybrané mesto vytvára a implementuje. Každá zmluva obsahuje (1) strategickú víziu, (2) akčný plán pre klimatickú neutralitu a (3) investičný plán. Zmluvy sa tvoria v úzkej spolupráci s občanmi, podnikmi a inštitúciami prostredníctvom platformy misie, ktorú riadi projekt NetZeroCities. Zo 112 miest zaradených do Misie EÚ má značku zatiaľ 92, vrátane Košíc.

Zverejnené 15.5.2025, slord

Zdroj: Oficiálna stránka Európskej únie