Moderné inteligentné digitálne systémy sú čoraz častejšie využívané na pracoviskách v rôznych sektoroch s cieľom zlepšiť bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov. Tieto systémy pomáhajú identifikovať a posudzovať množstvo pracovných rizík, vrátane fyzických, ergonomických, psychosociálnych, chemických, biologických či nehôd.
Pri tejto problematike Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v spolupráci s Európskou komisiou predstavujú publikáciu, ktorá sa zameriava na najdôležitejšie príklady, akými sú:
- Inteligentné osobné ochranné prostriedky (PPE): Zariadenia, ktoré dokážu detekovať plyny, toxíny, hluk alebo vysoké teploty,
- Nositeľné technológie: Senzory integrované do ochranných prilieb alebo okuliarov, ktoré interagujú s pracovníkmi.
- Mobilné a pevné systémy: Drony na monitorovanie nebezpečných oblastí v stavebníctve a ťažbe.
- Digitálne aplikácie a softvér: Nástroje na monitorovanie, reakciu v núdzových situáciách a tréningy vo virtuálnej (VR) alebo rozšírenej realite (AR).
- Smartfónové aplikácie: Podpora bezpečnejších a zdravších pracovných návykov.
Ide o technológie, ktoré umožňujú efektívnejšie zvládanie rizík, podporujú prevenciu a poskytujú zamestnávateľom i zamestnancom inovatívne nástroje na zlepšenie pracovného prostredia. Publikácia ponúka podrobné informácie pre potenciálnych záujemcov o moderné prístupy k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
V prípade potreby konzultácie pripravovaných výziev v rámci Klastra 4, sa neváhajte obrátiť na zodpovedné Národné kontaktné body.
Zdroj, 24. 01. 2025, mkr