EIT Climate-KIC otvára výzvu Innovation Call 2022 na podporu vývoja nových produktov alebo služieb na podporu opatrení v oblasti klímy ako dekarbonizácia, adaptácia na zmenu klímy, obehové hospodárstvo, využívanie krajiny atď.
Zameriava sa na inovátorov, výskumníkov, vedcov, koučov a odborníkov, aby spojili sily v projektoch, ktorých cieľom je priniesť na európsky trh inovatívne riešenia na zmiernenie klimatických zmien. Podpora je určená aj pre existujúce inovácie, najlepšie nápady a návrhy komerčných riešení s potenciálom expandovať na nové trhy v celej Európe.
Výzva je otvorená do 18. novembra 2021.
Bližšie informácie k výzve:
- Príručka pre žiadateľa, obsahuje detailné informácie o typoch projektov, ktoré budú môcť byť podporené v rámci tejto výzvy.
- Séria informačných webinárov k náležitostiam výzvy a k príprave prihlášky, partnerských podujatí, sekcie krátkych prezentácií projektových návrhov a pod. Jednotlivé registračné linky na podujatia nájdete str. 5-6 Príručky pre žiadateľa.
- Prihlášku do výzvy je možné zaslať online cez platformu Plaza
Kto môže získať grant?
Do výzvy sa môžu zapojiť členské organizácie EIT Climate-KIC (www.climate-kic.org/our-community/our-partners) ale tiež nové organizácie akejkoľvek právnej subjektivity:
- univerzity,
- malé a stredné podniky,
- veľké podniky a organizácie,
- výskumné inštitúcie,
- úrady, mestá, mimovládky a ďalšie.
Na aké aktivity je možné získať grant?
Výzva sa snaží nájsť tie najlepšie nápady s komerčnými riešeniami a inovačným potenciálom – vývojom inovácií, testovaním, nasadením na trh a zdokonaľovaním v kontexte reálnej ekonomiky. Každá predložená téma musí korešpondovať s nasledovnými oblasťami:
- angažovanosť občanov, správa vecí verejných a demokratické rozhodovanie
- sociálne inovácie a správanie
- inovácia politiky
- replikovateľné, škálovateľné projekty alebo stratégie na urýchlené replikácie a škálovanie klimaticky neutrálnych činností, technológií, materiálov a dodávok
- inovácie kapitálu a financií
Výzva definuje 5 podporovaných inovačných oblastí, ktoré odrážajú reálne potreby Európy (Kapitola 4 Príručky pre žiadateľa):
- mestské systémy,
- systém využitia pôdy,
- obehové hospodárstvo a materiálové systémy,
- prelomové technológie, ktoré slúžia na zmiernenie následkov zmeny klímy,
- just transformation (spravodlivá transformácia).
Projekty by mali trvať maximálne 22 mesiacov, od marca 2022 do decembra 2023.
Zdroj: EIT Climate-KIC, 29.9.2021, aktualizované dňa 21.10.2021, mit