Európske ocenenie za inovačné obstarávanie (EUIPA) podporuje iniciatívy v oblasti verejného obstarávania, ktoré podporujú inovácie a riešia kľúčové spoločenské výzvy v rámci Európskej únie.
Cenu udeľuje Výkonná agentúra Európskej rady pre inovácie a malé a stredné podniky (EISMEA) a financuje ju program Horizont Európa.
Víťazi EUIPA boli oznámení počas tohtoročného summitu Európskej rady pre inovácie v Bruseli. Každá víťazná iniciatíva získa 75.000 EUR na ďalšiu podporu ich úsilia v oblasti inovačného obstarávania, zatiaľ čo iniciatívy na druhom a treťom mieste získajú odmenu vo výške 50.000 EUR, resp. 25.000 EUR. Výsledky tohtoročnej súťaže sú nasledovné:
1. kategória – Innovation Procurement Initiative category
Hlavnú cenu získal tím projektu CameraCar z Českej republiky. Za iniciatívou stojí spoločnosť Technická správa komunikácií, ktorú vlastní mesto Praha. Na základe zákazky zadanej firme Iterait zaviedla systém monitorovania parkovania a kvality komunikácií v meste prostredníctvom inteligentných áut vybavených kamerami.
Finalisti:
Joint POSIDON PCP (Taliansko a Španielsko): projekt sa zameriaval na dekontamináciu znečistenej pôdy v Európe – v Taliansku a Španielsku. Využil predkomerčné verejné obstarávanie na vývoj nových, účinnejších metód odstraňovania kontaminácie pôdy ropnými uhľovodíkmi a ťažkými kovmi. Projekt stanovil nové štandardy pre udržateľnú obnovu pôdy.
EMS LLS (Holandsko): iniciatíva rozširuje inteligentnú elektrickú sieť v Living Lab Scheveningen s cieľom znížiť energetické preťaženie.
2. kategória – Net Zero Industry procurement category
Víťazom sa stal projekt ‚CABRIO-TRIPTYCH‘ z Belgicka, ktorý prináša kľúčové nástroje na zvýšenie environmentálnej udržateľnosti verejných stavebných projektov.
Finalisti:
H2Global (Nemecko): Projekt podporuje trh s obnoviteľným vodíkom prostredníctvom inovatívneho systému dvojitej aukcie. Preklenie tak priepasť medzi vysokými výrobnými nákladmi a cenovou dostupnosťou na trhu.
Net Zero Persikan (Švédsko): Projekt prezentuje plne elektrifikovaný strojový park na stavebnom mieste v Štokholme. Poskytuje škálovateľný model, ktorý môžu samosprávy využiť na dosiahnutie cieľov uhlíkovej neutrality.
Viac informácií nájdete na web stránke EIC.
Zdroj: EK; 7. apríl 2025; pes