Rastúca chudoba a sociálne a politické nepokoje tlačia čoraz viac ľudí k zapájaniu sa do zločineckých komunít, ktoré uľahčujú neoprávnený vstup, tranzit alebo pobyt v EÚ. Nový súbor výstupov CORDIS Counteracting migrant smuggling: a multifaceted approach to fight migrant smuggling / Boj proti pašovaniu migrantov: viacrozmerný prístup k boju proti pašovaniu migrantov obsahuje sedem projektov financovaných EÚ, ktoré prispievajú k boju proti prevádzačstvu migrantov.
Pašeráci ľudí využívajú pozemné, námorné a letecké trasy na migráciu do EÚ a v rámci nej. Tieto cesty môžu byť mimoriadne nebezpečné, najmä ak sa uskutočňujú po mori, a často vystavujú migrantov životu nebezpečným rizikám a násiliu zo strany prevádzačov.
Siete prevádzačov sú úzko prepojené aj s inými formami závažnej a organizovanej trestnej činnosti, ako je terorizmus, pranie špinavých peňazí a obchodovanie s ľuďmi. Hoci nie všetci pašovaní migranti sú obeťami obchodovania s ľuďmi a nie všetci jednotlivci, ktorí sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi, sú pašovanými migrantmi, tí, ktorí sa stali obeťami pašovania, sa môžu stať tiež obeťami obchodovania s ľuďmi, ktoré smeruje k nútenej práci, sexuálnemu vykorisťovaniu a iným formám moderného otroctva. Tento problém si preto vyžaduje rozhodnú reakciu na úrovni EÚ aj na celosvetovej úrovni.
Výskumné a inovačné projekty podporované z programu financovania Horizont 2020 dosiahli významné výsledky v oblasti štúdia a vývoja nástrojov, ktoré môžu pomôcť, v boji proti pašovaniu migrantov a obchodovaniu s ľuďmi a v posilnení námorného dohľadu.
Užšia spolupráca medzi príslušnými orgánmi, podpora obetiam prevádzačov, nasadenie moderných technológií a posilnenie vyšetrovacích kapacít sú príkladmi toho, ako možno dosiahnuť pokrok pri riešení tejto humanitárnej výzvy.
Najnovšie legislatívne iniciatívy zamerané na pašovanie migrantov kladú výrazný dôraz na posilnenie spolupráce medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a na úlohu Europolu, ktorá sa posilnila aj zriadením Európskeho centra Europolu pre pašovanie migrantov.
Zlepšenie mechanizmov spolupráce medzi vládnymi úradníkmi, orgánmi presadzovania práva a mimovládnymi organizáciami umožňuje ľahšiu identifikáciu a ochranu obetí pašerákov migrantov. Výskum financovaný EÚ prispieva k tomu, aby sa svet stal bezpečnejším miestom pre migrantov aj občanov EÚ.
Projekty uvedené v tomto balíku zahŕňajú celý rad intervencií, od posilnenia kapacít na presadzovanie práva a zlepšenia námorného dohľadu až po poskytovanie lepších podporných služieb pre obete.
Cieľom týchto iniciatív je riešiť pašovanie migrantov a zlepšiť spoluprácu medzi miestnymi a vnútroštátnymi orgánmi a mimovládnymi organizáciami a zdieľať osvedčené postupy medzi členskými štátmi EÚ.
V prípade záujmu konzultovať plánované výzvy v oblasti Klastra 2 – Kultúra, tvorivosť a inkluzívna spoločnosť, kontaktujte zodpovedný národný kontaktný bod Elenu Žákovú.
Zdroj, 8.1.2025, elz