Slovensko ukázalo nový prístup k verejnej podpore technologických startupov a v nadväznosti na Európsku radu pre inovácie (EIC) spustilo dve výzvy Plánu obnovy a odolnosti zamerané najmä na technologické startupy. Výzvy tematicky orientované na digitalizáciu a dekarbonizáciu boli uzavreté v marci a apríli tohto roku. Aktuálne zverejnené oficiálne výsledky predstavujú 27 inovatívnych slovenských firiem, ktoré si rozdelia takmer 31 miliónov eur.
Obe výzvy predstavujú výnimočný počin nielen v strednej Európe ale aj v rámci celej EÚ. Grantové financovanie predstavuje významnú finančnú injekciu pre lokálne startupové prostredie, ktorá by mohla naštartovať aj následné investície.
Výzvy v rámci Plánu obnovy a odolnosti pilotovali viacero nových prístupov k financovaniu startupov, ako sú zahraniční hodnotitelia, paušálne úhrady priamych a nepriamych nákladov, ako aj väzbu na európsku schému EIC Accelerator, ktorej prvým krokom museli startupy prejsť. Výzvy sú implementované Ministerstvom hospodárstva SR.
Pripravujú sa aj ďalšie iniciatívy, ktoré by mohli pomôcť najmä deep tech startupovému ekosystému.
Financované firmy v téme dekarbonizácia: AgeVolt, Archee, BFT, noovi, Nuatan, PEWAS, SEC Technologies, Voltia, WP TECH FUTURE
Financované firmy v téme digitalizácia: altFINS, DEVS, Excalibur, GOSPACE LABS, IMS Innovation, IO/Nordics, IstroSec, Matsuko, Medisoft SK, METRA, Payout, Powerful Medical, remobile, RVmagnetics, Ultima Payments, Usability Engineering Center, Virtual Medicine, VÚEZ
Kompletné výzvy aj vrátane alokácii nájdete na stránkach:
09I04-03-V03 (výskum a vývoj dekarbonizácia)
09I05-03-V03 (výskum a vývoj digitalizácia)
Zdroj: innonews.blog, 25. 11. 2024; pes/ivf