Aktuálne sa otvárajú nové možnosti pre slovenské firmy, výskumné organizácie a univerzity, ktoré hľadajú zahraničných partnerov alebo silné konzorciá v rámci Horizon Europe – Cluster 4 (Industry). Dve renomované organizácie zo Španielska a Luxemburska aktívne vyhľadávajú spoluprácu na pripravovaných projektoch pre pracovný program 2026.
Prvou z nich je Técnicas Reunidas, medzinárodná inžinierska spoločnosť s dlhoročnými skúsenosťami v energetike, chemickom priemysle a priemyselných technológiách. Spoločnosť hľadá partnerov pre projekty zamerané na dekarbonizáciu energeticky náročných odvetví, zachytávanie a využitie CO₂, e-palivá, elektrifikáciu priemyselných procesov a Clean Industrial Deal.
Spoločnosť ponúka silnú priemyselnú expertízu, zapojenie do vývoja pilotných riešení a možnosť prevziať úlohu work package leadera alebo priemyselného partnera. Vhodnými partnermi môžu byť technologické firmy, výskumné organizácie, univerzity alebo vývojári nových materiálov a procesov.
Záujem o zapojenie do konzorcií zároveň deklaruje aj Luxembourg Institute of Science and Technology (LIST), výskumno-technologická organizácia pôsobiaca v oblasti materiálov, chémie, digitalizácie a udržateľnosti.
LIST hľadá existujúce alebo vznikajúce konzorciá pre výzvy zamerané na digitálne a AI-podporované objavovanie nových materiálov a na vývoj bezpečných a udržateľných alternatív k rizikovým chemickým látkam. Do projektov vie priniesť expertízu v oblasti Safe and Sustainable by Design, hodnotenia rizík, regulácií, politiky, práce s dátami a vývoja digitálnych nástrojov.
Pre slovenských žiadateľov ide o konkrétnu príležitosť nadviazať spoluprácu s etablovanými zahraničnými partnermi, vstúpiť do silných konzorcií a zvýšiť šance na úspech v pripravovaných výzvach Horizon Europe.
Ak máte záujem o zapojenie, budovanie konzorcia alebo sprostredkovanie kontaktu, neváhajte kontaktovať príslušné organizácie alebo poverené Národné kontaktné body za Klaster 4 zo Slovenska.
2.2.2026, mkr