Národné kontaktné body (NCPs) pre program Horizont Európa sú hlavnou podpornou štruktúrou na národnej úrovni. Úlohou NCPs je predovšetkým informovať vedeckú komunitu a podniky o možnostiach a príležitostiach účasti v programe Horizont Európa prostredníctvom individuálneho poradenstva a konzultácií, ale aj informačných dní, workshopov, seminárov, webinárov. NCPs aktívne pomáhajú potenciálnym žiadateľom s prípravou projektového návrhu po formálnej stránke, dokážu pomôcť aj pri vyhľadávaní a prepájaní partnerov do konzorcií či projektov v Horizonte Európa, a to na národnej úrovni ako aj v rámci cezhraničných aktivít.
Národný systém NCPs sa vytvoril na základe výzvy EK, pričom činnosť a aktivity NCPs musí byť v súlade s dokumentom EK „Minimum Standards and Guiding Principles for Setting Up Systems of National Contact Points under Horizon Europe".
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zriadilo od 2. januára 2014 profesionálnu kanceláriu NCPs alokovanú na Centre vedecko-technických informácií SR, ktorá je prvým kontaktom pre výskumníkov či inovátorov, ktorí chcú získať viac informácií o výzvach programu Horizontu Európa, právnych a finančných pravidlách, prípadne hľadajú partnerov do projektového konzorcia.
Činnosť NCPs koordinuje Národný koordinátor NCPs:
Kvetoslava PAPANOVÁ - kvetoslava.papanova@cvtisr.sk
Národný delegát zastupuje príslušný členský štát EÚ na rokovaniach programových výborov Horizontu Európa, ktoré sa uskutočňujú pravidelne pod vedením EK.
Význam tejto funkcie spočíva predovšetkým v dosahu na tvorbu 2- ročných pracovných programov pre jednotlivé priority programu Horizont Európa, z ktorých priamo vychádzajú výzvy EK na projekty vrátane alokácie finančných zdrojov.
Styčná kancelária pre výskum a vývoj bola zriadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrom vedecko-technologických informácií SR a pôsobí v Bruseli od januára 2014. Slovenská republika sa tak zaradila k viac ako 20 štátom EÚ, ktoré takúto kanceláriu v Bruseli úspešne prevádzkujú už niekoľko rokov.
Samotná kancelária sa zameriava na sledovanie európskych politík a nástrojov na podporu výskumu a vývoja s dôrazom na aktuálny rámcový program EÚ pre výskum a inovácie – Horizont Európa.
Hlavné činnosti:
Informovanie
Podpora pri príprave výskumných a inovačných projektov
Propagácia slovenského výskumu a vývoja
Bezplatné poskytnutie priestorov na kontaktné stretnutia v Bruseli
Styčná kancelária poskytuje slovenským výskumníkom, ako aj výskumníkom pôsobiacim na Slovensku svoje služby bezplatne. Koordináciu činnosti kancelárie zabezpečuje MŠVVaŠ SR.
Andrej Kurucz, vedúci styčnej kancelárie, e-mail: andrej.kurucz@cvtisr.sk
Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri Európskej únii zohráva ústrednú rolu v komunikácii medzi Slovenskom a európskymi inštitúciami.
Tím diplomatických zástupcov všetkých ministerstiev zastupuje záujmy Slovenska v Európskej únii a tvorí tak predĺženú ruku rezortov pri presadzovaní stanovísk, návrhov a odporúčaní na rokovaniach v rámci Rady EÚ. Takéto zastúpenie v Bruseli máme aj pre Oblasť školstva, vedy, výskumu. V prípade záujmu, je možné kontaktovať slovenských zástupcov pre túto oblasť, kde nás zastupujú aktuálne dvaja tajomníci.
Kontakt:
Avenue de Cortenbergh 79, 1000, Brussels, Belgicko
Tel.: | +32 27436811 |
Fax: | +32 27436888 |
Mobil: | +32 475531754 (pohotovostný mobil) |
Email: | eu.brussels@mzv.sk |
Stále zastúpenie udržiava kontakty aj s ostatnými európskymi inštitúciami, najmä s Európskym parlamentom, osobitne so slovenskými poslancami a Európskou komisiou. Je tiež v kontakte so všetkými, koho sa EÚ dotýka. Zahŕňa to slovenské podniky, regióny, lobistov, konzultantov, akademikov a médiá.