
Talianske výskumné organizácie, poslanci Európskeho parlamentu a vládni predstavitelia odmietajú plány na reorganizáciu financovania výskumu a inovácií EÚ, keďže stredomorská krajina sa spolieha na rámcové programy EÚ, aby doplnila svoj národný rozpočet na výskum a vývoj a nadviazala spoluprácu po celom svete.
Taliansky sektor výskumu a vývoja chce presadzovať ambiciózny a autonómny 10.RP, čo je v rozpore s plánmi Európskej komisie začleniť nástupcu Horizontu Európa do nového Fondu pre konkurencieschopnosť, ktorý sa má spustiť v rámci viacročného rozpočtu, ktorý sa má začať v roku 2028.
Keď diplomati a zainteresované strany vo výskume varujú, že okno na presviedčanie najvyšších predstaviteľov Komisie, aby upustili od tejto myšlienky, sa rýchlo zatvára, talianske zainteresované strany z oblasti výskumu a vývoja sa zišli v Bruseli, aby diskutovali o tom, ako zabezpečiť, aby bol 10. RP „ambiciózny, autonómny a transdisciplinárny […], v súlade s národnými záujmami“, uviedla talianska ministerka výskumu Anna Maria Berniniová v správe delegátom Európskej agentúry pre výskum na podujatí organizovanom tento mesiac v Bruseli.
Podľa analýzy APRE Taliansko od začiatku programu zabezpečilo 3,76 miliardy eur z programu Horizont Európa a vládni predstavitelia pripúšťajú, že tieto peniaze sú pekným prírastkom do talianskeho národného rozpočtu na výskum a vývoj. Taliansko vynakladá na výskum len 1,31 % HDP, čo je menej ako priemer EÚ 2,22 %, a dokonca ju predstihuje aj jej malý sused Slovinsko.
„Rámcové programy [EÚ] sú strategické, pretože sú nevyhnutné pre výskum a inovácie,“ uviedol Fabio Fava, profesor priemyselnej a environmentálnej biotechnológie na Univerzite v Bologni. „Naše národné financovanie často zaostáva, chýba im šírka potrebná na rozvoj, overenie a transfer strategického know-how,“ dodal.
V Európskom parlamente existuje taliansky medzistranícky konsenzus o nezávislosti 10. RP. Elena Donazzan zo Skupiny európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) a Giorgio Gori zo Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), obe podpredsedníčky parlamentného výboru ITRE, sa dohodli na spoločnej pozícii. „Je nevyhnutné zachovať nezávislý rámcový program s primeranými zdrojmi,“ uviedol Gori.
Začiatkom tohto mesiaca Parlament aj Rada prijali svoje pozície k nástupcovi Horizontu Európa, pričom zdôraznili, že 10. RP by mal zostať „samostatným“ rámcovým programom.
Hoci sa zdá, že samostatný rámcový program je súčasťou článku 182 zmlúv EÚ, existujú podozrenia, že Komisia môže hľadať právne riešenie, ktoré by jej umožnilo zložiť 10. RP do nového Fondu pre konkurencieschopnosť.
Vedúci výskumu v Taliansku však tvrdia, že by to bola chyba. „Neexistencia rámcového programu pre výskum by ignorovala […] Rámcový program ako základný kameň EÚ a Európskeho výskumného priestoru (ERA),“ uviedla Maria Chiara Carrozza, predsedníčka Národnej rady pre výskum Talianska. “V čase, ako je tento, by krok späť v rámcovom programe bol najväčšou chybou EÚ.”
Carrozza varovala, že bez samostatného 10. rámcového programu by sa program mohol stať roztriešteným súborom opatrení, ktorým chýba súdržnosť a jasná stratégia, pričom obe sú kľúčové pre napredovanie vedy a techniky v Európe. “Riziko, že ho nebudeš mať, stráca niť,” uviedla pre Science|Business.
Rámcový program má aj diplomatický význam. Pri spolupráci s globálnymi partnermi, ako je Kanada, „nemôžeme konať ako Taliansko alebo ako jednotlivé štáty, musíme konať ako Európa a [Rámcový program] je jediný nástroj, ktorý na to máme.“
Cristina Pedicchio, prezidentka APRE, zopakovala tieto obavy a varovala, že absencia silného a nezávislého rámcového programu pre výskum by bola pre Európu katastrofálna. Ostala však optimistická, pokiaľ ide o nadchádzajúce rozhodnutie Komisie.
„Sme presvedčení, že bude existovať výskumný a inovačný program bez ohľadu na to, ako sa bude volať,“ uviedla Pedicchio pre Science|Business. Avšak „[10.RP] musí zostať autonómny, ambiciózny a mať svoj vlastný vyhradený rozpočet a riadenie.“
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 21.3.2025; autor: rup