HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

V košickej vedeckej kaviarni s Martinom Venhartom o jadrovej fyzike

Podujatia

 • Začiatok
  26.10.2022, 18:00
 • Koniec
  26.10.2022, 19:00
 • Typ podujatia
  Prednáška
 • Organizátor
  Neurobiologický ústav BMC SAV
 • Miesto konania
  Kulturpark, Kukučínová 2
Fyzik Martin Venhart. Zdroj: TASR

V stredu 26. októbra 2022 o 18:00 sa v kaviarni PAPA na Kukučínovej 2, ktorá je súčasťou košického Kulturparku Kasárne, uskutoční októbrová košická vedecká kaviareň venovaná jadrovej fyzike. Na tému Atomové jadro: skvelý sluha, ale veľmi zlý pán bude prednášať jadrový fyzik Martin Venhart.

Ako uviedol hlavný organizátor košických vedeckých kaviarní RNDr. Ján Gálik, CSc., z Neurobiologického ústavu BMC SAV, v. v. i.: „Téma bude opäť zaujímavá a aktuálna. Zárukou je osobnosť prednášajúceho, ktorého nemusím pravidelným návštevníkom vedeckej kaviarne predstavovať – októbrovú kaviareň pripravil jadrový fyzik Mgr. Martin Venhart, PhD., pracovník Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave, ktorý je zároveň členom predsedníctva a podpredsedom Slovenskej akadémie vied.“

Vo vedeckej kaviarni M. Venhart vysvetlí históriu vývoja jadrových zbraní, operačného nasadenia v Hirošime a Nagasaki, objasní rôzne testy a súčasný arzenál. Uvedie niečo o ich nosičoch, tzv. nukleárnej triáde aj o tom, čo je reálne a kedy už hovoríme o povestnej Potemkinovej dedine. Ďalšou hrozbou je, že prvýkrát v histórii sa jadrové elektrárne ocitli priamo na línii dotyku bojujúcich strán. M. Venhart bližšie vykreslí, čo by nás mohlo ohroziť a čo naopak nie.

Ak máte otázky týkajúce sa atómov, ich jadier či atómovej energie, príďte v stredu do košickej kaviarne PAPA v Kulturparku, určite sa to oplatí.

Zdroj: https://www.sav.sk, TASR; zverejnené: 25. 10. 2022, autor: rpa