HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

The City of the Future

Podujatia

May be an image of text that says "THE NOBEL PRIZE THE CITY OF THE FUTURE Free online event: Dec 2021 NOBEL WEEK DIALOGUE"

Pripojte sa k online podujatiu 9. decembra 2021 o 13:00, kde budú laureáti Nobelovej ceny a odborníci z celého sveta diskutovať o mestách budúcnosti na tohtoročnom dialógu počas Nobelového týždni.

Na chvíľu si predstavte svoj budúci domov: aký chcete, aby bol? Pre viac ako polovicu ľudstva bude tento dom súčasťou mesta. Napriek všetkým tlakom mestského života a novým a bezprecedentným výzvam, ktoré predstavuje pandémia Covid-19, sa zdá, že globálny trend smerom k urbanizácii bude určite pokračovať, pričom OSN predpovedá, že dve tretiny z nás budú do roku 2050 obyvateľmi miest. Ak sa nám nepodarí čo najlepšie využiť naše metropolitné prostredie, väčšina ľudstva bude trpieť.

Ako teda urobíme mestá lepšími? Od nablýskaných veží po rozľahlé slumy, od nadmerného bohatstva po nepredstaviteľnú chudobu, od zelených oáz po nebezpečné zóny bez zákona, mestá spájajú viacero vzájomne prepojených výziev. Mobilita, zdravie, voda, energia, bývanie, zamestnanie, jedlo, rekreácia, kultúra, demokracia, klíma: všetko je vzájomne závislé. Žiadna z týchto vecí nemôže byť individuálne zdokonalená v rámci komplexného mestského prostredia, ale všetky sa dajú zlepšiť. Dialóg o Nobelovom týždni 2021 preskúma povahu mesta a možné vízie nádejnej budúcnosti.

Tohtoročný dialóg o Nobelovom týždni bude hybridným podujatím s globálnym digitálnym publikom online, ako aj s obmedzeným publikom prítomným vo švédskom Göteborgu. Na pódiu sa predstaví mix rečníkov, ktorí sa zúčastnia digitálne a fyzicky.

Pridajte sa k podujatiu a rečníkom, medzi ktorými sú títo laureáti Nobelovej ceny: Frances Arnold, chémia 2018; Serge Haroche, fyzika 2012; Paul Romer, ekonomické vedy 2018 a Brian Schmidt, fyzika 2011.

Ako účastníkovi dialógu o Nobelovom týždni vám na platforme podujatia ponúkame exkluzívnu pochúťku: Špeciálne premietanie medzinárodne oceňovaného VR-experience Container, v ktorom ocenení režiséri Meghna Singh a Simon Wood skúmajú temnejšie stránky miest a infraštruktúry obyvateľov dnes a historicky.

Ak sa plánujete osobne zúčastniť podujatia v Göteborgu, pre vstup na miesto je potrebné predložiť platný preukaz o očkovaní proti COVID spolu s preukazom totožnosti. Upozorňujeme, že pri vstupe budeme môcť akceptovať iba platný očkovací preukaz. Potvrdenia o infekcii alebo negatívnych testoch nebudú platiť. Viac informácií nájdete v častých otázkach k udalosti (FAQs).

Viac informácií a program

Registrácia

Zdroj: https://www.nobelprize.org, zverejnené: 7. 12. 2021, autor: rpa