HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Svetová súťaž Cybathlon 2020 naživo z 23 krajín

Podujatia

 • Začiatok
  13.11.2020, 00:00
 • Koniec
  14.11.2020, 00:00
 • Typ podujatia
  Súťaž
 • Organizátor
  ETH Zürich
 • Odkaz na webovú stránku
Cybathlon

Druhá svetová súťaž Cybathlon sa bude konať 13. a 14. novembra 2020 v novom globálnom formáte. 70 tímov z celého sveta bude štartovať vo svojich domovských krajinách. Organizátori a účastníci Cybathlonu vložia obsah do živého programu a vysielania poskytovaného prostredníctvom novej online platformy. V areáli ETH Zürich bude lokálne súťažiť desať švajčiarskych tímov.

Cybathlon, jedinečný šampionát, na ktorom proti sebe súťažia ľudia s telesným postihnutím pomocou najmodernejších systémov technickej asistencie, sa uskutoční 13. a 14. novembra 2020 ďalej ako „Cybathlon 2020 Global Edition“. Tento novo vyvinutý model súťaže, ktorý organizuje súťažné podujatie uprostred pandémie, kombinuje regionálne fyzické podujatia v súlade s COVID virtuálnym prístupom. V súčasnosti sa na účasť zaregistrovalo 70 tímov z 23 krajín, ktoré vo svojich domovských krajinách zriadia súťažnú infraštruktúru Cybathlon. Znamená to, že piloti nebudú štartovať súčasne a priamo vedľa seba, ale nezávisle od ostatných tímov.


Najväčšie centrum v Zürichu

Niektoré tímy z tej istej krajiny; budú však konkurovať bok po boku v centrách krajín. Celkovo bude po celom svete asi 13 centier (hubs). Najväčší z týchto „hubov“ bude na ETH Zürich. V Arch_Tec_Lab, veľkej hale pre stavebných robotov v areáli ETH Zürich v Hönggerbergu, bude proti sebe bojovať najmenej desať švajčiarskych tímov. Štyri z tímov pochádzajú z výskumu ETH Zürich; ostatní zastupujú iné národné univerzity a organizácie.

Cybathlon 2020 Global Edition bude obsahovať rovnakých šesť závodných disciplín ako súťaž 2016: Brain-Computer Interface Race, Race of Functional Electric Stimulation Bike Race, Powered Arm Prothesis Race, Powered Foot Prothesis Race, Powered Exoskeleton Race a Powered Wheelchair Race. Pretože si však tímy musia vybudovať vlastnú infraštruktúru, organizátori Cybathlonu prehodnotili obsah niektorých pretekov, aby zabezpečili spravodlivosť v meniacich sa globálnych podmienkach. Najväčšia zmena sa týka cyklistických závodov s funkčnou elektrickou stimuláciou, kde by bolo takmer nemožné zabezpečiť rovné povrchy závodov. V cyklistických pretekoch budú všetci piloti používať identické inteligentné trenažéry – akýsi interaktívny domáci trenažér.


Naživo po celom svete

Organizátori Cybathlonu spustia online platformu začiatkom novembra 2020 na www.cybathlon.com. Nová multimediálna platforma umožňuje divákom a členom médií z celého sveta sledovať preteky. Tímy integrujú svoje filmové záznamy z miest a závodov do živého programu s titulkami v rôznych jazykoch a preloženého do medzinárodnej posunkovej reči. Program Cybathlon pozostáva z desaťhodinového tematického dňa v piatok 13. novembra 2020 a bude obsahovať nielen kvalifikačné preteky, ale aj početné doplňujúce príspevky týkajúce sa pilotov, základné správy o začlenení, podrobný pohľad na technológie a rozhovory s odborníkmi. Štyri najlepšie tímy v každej disciplíne potom budú súťažiť v záverečných jazdách v sobotu 14. novembra 2020 – dostupné tiež naživo na platforme. Ako uviedol Roland Sigrist, výkonný riaditeľ Cybathlon: „Okolnosti nás viedli k vývoju nového kreatívneho formátu súťaží s veľkým potenciálom pre rozšírenie povedomia a prijatia asistenčných technológií a potrieb ľudí so zdravotným postihnutím. Teraz môžeme ponúknuť tímom, ktoré majú mesiace prípravy na podujatie, globálnu platformu.“

Viac informácií

Registrácia

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 25.9.2020, autor: rpa