HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Stav vedy na Slovensku – Od pochybnosti a nedôvery k nádeji a zmene

Podujatia

 • Začiatok
  11.03.2021, 18:00
 • Koniec
  11.03.2021, 19:00
 • Typ podujatia
  Diskusia
 • Organizátor
  DIERA DO SVETA
 • Miesto konania
  online

11. marca 2021 o 18:00 sa uskutoční diskusia na tému: „VEDA NA SLOVENSKU – OD POCHYBNOSTI A NEDÔVERY K NÁDEJI A ZMENE?“

Krízové situácie často odhaľujú existujúce slabé miesta spoločnosti. Aktuálna pandémia je záťažovým testom, ktorý sa netýka len zdravotníctva. Ukazuje, aký je význam vedy pre zvládnutie tohto druhu problémov. Nielen na Slovensku sa však ukazuje, že len veda nestačí, a dôležité je, ako jej dôverujú obyvatelia a politici. Diskusia sa bude preto zaoberať otázkami súvisiacimi s nedôverou vo vedu. Druhou nadväzujúcou témou diskusie bude aktuálny stav vedy na Slovensku, jej problémy, nedofinancovanie, úspechy ale aj dôvody zaostávania. Popri tom sa samozrejme pozrieme aj na to, ako rozpoznať čo je veda a čo je len zdanlivo vedecké. Diskutujú neurobiologička Dominika Fričová a sociológ, Miloslav Bahna.

Miloslav Bahna sa venuje výskumu medzinárodnej migrácie a metodológii kvantitatívneho spoločenskovedného výskumu. Zastupuje Slovensko v programe medzinárodného komparatívneho výskumu International Social Survey Programme (ISSP). Pôsobí v Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied, ktorý od roku 2019 vedie. Zaoberá sa aj spôsobmi hodnotenia vedy a vedeckých výstupov. Je spoluzakladateľom Slovenského archívu sociálnych dát a pôsobí aj ako hovorca iniciatívy „Veda chce žiť!“ zameranej na podporu vedy na Slovensku.

Dominika Fričová je neurobiologička, pracuje na Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied, venuje sa výskumu neurodegeneratívnych ochorení predovšetkým Parkinsonovej chorobe. Je zakladateľkou občianskeho združenia Žijem vedu, ktoré spája slovenských vedcov.

Vstup voľný – Online Facebook Live

Diskusiu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: https://www.dieradosveta.sk, zverejnené: 8.3.2021, autor: rpa