HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Slovensko na EXPO Dubaj

Podujatia

Nový termín konania Svetovej výstavy je od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori Expo Dubaj rozhodnutie o ročnom odklade. 

Vodík sa môže stať energonosičom budúcnosti. Slovensko chce jeho potenciál využiť aj na budúcoročnej svetovej výstave Expo Dubaj a predstaviť svetovej verejnosti ucelený vodíkový program a aktivity, ktoré sa v tejto oblasti na Slovensku rozbehli. „Pre svetovú pandémiu sa konanie tohto medzinárodného významného podujatia posunulo o rok. Slovensko tak má priestor doplniť národný pavilón aj o prezentáciu tejto dynamicky rozvíjajúcej sa oblasti,“ vysvetlil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Dubajská výstava môže na budúci rok prispieť k naštartovaniu svetovej ekonomiky po koronakríze. Organizátori predpokladajú, že v priebehu pol roka sa výstavy zúčastní niekoľko miliónov ľudí. Pre slovenských podnikateľov tak bude unikátnou globálnou platformou a exkluzívnym prezentačným kanálom. Účasť na výstave im môže priniesť reálne výsledky, nové kontakty a kontrakty.  

O EXPO Dubaj 

Hlavná téma Expo Dubaj „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ („Connecting Minds, Creating the Future“) je symbolom inovácie a progresu. Hlavná myšlienka bola podľa Šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma navrhnutá tak, aby reflektovala víziu pokroku a rozvoja založenú na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci. V nadväznosti na hlavnú myšlienku boli vytvorené tri podtémy ‚Príležitosť‘, ‚Mobilita‘ a ‚Udržateľnosť‘.

Účasť na Expo Dubaj potvrdilo 192 krajín a organizátori očakávajú až 25-miliónov návštevníkov.

Súčasťou Expo Dubaj budú zároveň tematické konferencie počas polročného trvania výstavy (napr. inovácie, umelá inteligencia, energetika, robotika, elektromobilita, smartcity, cyber security, udržateľnosť a alternatívne zdroje, atď.), B2B rokovania, podnikateľské misie, Expo granty, podpora inovácií a iné podnikateľské príležitosti. Najúspešnejšie projekty národných pavilónov budú môcť tri roky v tejto ázijskej krajine pokračovať vo výskume a uplatnení ich podnikateľského zámeru na náklady vlády SAE.

Téma Slovenskej republiky

​SR sa bude na Expo Dubaj prezentovať národným pavilónom na ploche 1 550 m2 v rámci tematickej zóny ‚Mobilita‘. Mobilita má byť mostom spájajúcim príležitosti a ľudí, tovary a myšlienky, uľahčujúc tak prístup k poznatkom, inováciám a trhom. Slovensko chce na svetovej výstave EXPO Dubaj predstaviť svetovej verejnosti ucelený vodíkový program a aktivity, ktoré sa v tejto oblasti na Slovensku rozbehli. 

Cieľom slovenskej expozície je vytvorenie príťažlivého priestoru pre prestížnu prezentáciu Slovenska a pre nadväzovanie vzťahov s jednotlivými návštevníkmi, krajinami ako aj obchodnými partnermi.

Záujemcovia sa budú môcť prezentovať v stálej expozícii, ale aj v rotačných expozíciách. Vicepremiér Richard Sulík v tejto súvislosti vyzýva podnikateľov, start-upistov a zástupcov vedeckej a akademickej obce, aby neváhali a využili možnosti, ktoré výstava Expo Dubaj ponúkne. Presunutie začiatku výstavy dáva podľa vicepremiéra „možnosť na lepšiu prípravu prezentácie Slovenska ako vyspelej európskej krajiny, ktorá využíva moderné technológie, rešpektuje vysoké environmentálne požiadavky a podporuje vedu a výskum.“

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť a vyplňte formulár predbežného záujmu ešte dnes.

Viac informácií a registrácia

Zdroj: SARIO, MH SR; zverejnené: 27.7.2020, autor: rpa