HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Medzinárodná konferencia o digitálnom kurátorstve

Podujatia

 • Začiatok
  19.02.2024, 09:00
 • Koniec
  21.02.2024, 16:10
 • Typ podujatia
  Konferencia
 • Organizátor
  DCC, CNI
 • Miesto konania
  Surgeons Quarter
 • Štát
  Škótsko
 • Odkaz na webovú stránku

V dňoch 19-21. februára 2024 sa v Edinburghu uskutoční v poradí 18. ročník medzinárodnej konferencie o digitálnom kurátorstve (IDCC24).

Hlavnou témou tohtoročnej konferencie je dôvera prostredníctvom transparentnosti, ktorá bude rozoberaná v rôznych uhloch pohľadu.

Tak ako v predchádzajúcich rokoch, IDCC organizuje Centrum digitálnej kurately s podporou Koalície pre sieťové informácie.

Zdroj: dcc.ac.uk

O konferencii

Medzinárodná konferencia o digitálnom kurátorstve (International Digital Curation Conference – IDCC) je uznávaným každoročným podujatím s jedinečným postavením v komunite digitálneho kurátorstva, ktoré oslovuje jednotlivcov, organizácie a inštitúcie zo všetkých odborov a oblastí zapojených do kurátorstva dát. Poskytuje príležitosť stretnúť sa s podobne zmýšľajúcimi odborníkmi na dáta a diskutovať o politike a praxi.

Téma: Dôvera prostredníctvom transparentnosti

Jednou z (mnohých) obáv aktuálnej doby je schopnosť dôverovať informáciám okolo nás, najmä keď vstupujeme do novej éry umelej inteligencie.

Transparentnosť je jedným zo spôsobov, ako podporiť dôveru tým, že jasne uvedieme, čo robíme a prečo to robíme. Platí to bez ohľadu na to, či ste výskumník, ktorý vytvára dáta, úložisko, ktoré tieto dáta spravuje, alebo opätovný používateľ uložených údajov a dát.

Otvorená veda podporuje transparentnosť v tom, ako sa dáta zhromažďujú, overujú a používajú, aby sme mohli dôverovať zisteniam, ktoré sú na nich založené.

Program

Program, ktorého hlavnou témou je pre tento ročník Dôvera prostredníctvom transparentnosti, tvorí viac ako 80 príspevkov z celého sveta. Súčasťou programu budú rôznorodé prednášky rozdelené do niekoľkých okruhov vrátane riadenia Data Management Plánov (DMP), správcov dát, procesov kurátorstva, zdieľania a vyraďovania, či dôvery, transparentnosti, ich štandardov, udržateľnosti, ako i mnohé ďalšie.

Program na jednotlivé dni nájdete TU.

Zdroj: dcc.ac.uk; zverejnené: 5.2.2024; autor:onz