HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Dôležité: Zapojte sa do verejnej konzulácie k H2020

Naše podujatia

Dovoľujeme si dať Vám do pozornosti aktuálne prebiehajúcu verejnú konzultáciu k H2020, ktorou sa začína „interim evalution“ programu H2020. Práve tu vidíme priestor, aby ste sa buď individuálne alebo koordinovane za inštitúciu (prípadne oboje) vyjadrili k možnosti zaviesť unit costs pre osobné náklady. Ide o rovnaké náklady ako sa využívajú v mobilitných projektoch MSCA a pre SME owners/Physical persons without salary. Ako iste viete tieto sa vypočítavajú nasledovne: hodinová sadzba = 4 650/143*korekčný koeficient krajiny a takto vypočítané predstavujú náklady na úrovni ceny práce.

 

Link na public consultation: https://ec.europa.eu/research/consultations/interim_h2020_2016/consultation_en.htm

Deadline pre public consultation: 15.1.2016

 

Dôvody, prečo Vám odporúčam konať práve teraz, sú minimálne 2:

  1. Rumunský europoslanci napísali prezidentovi EÚ Jean-Claude Junckerovi list, v ktorom ho informovali, že ich výskumníci na základe existujúcich pravidiel H2020 získavajú menej finančných prostriedkov na personálne náklady ako z národných grantov a nie sú z rovnakého dôvodu ochotní vstupovať do H2020 projektov alebo hľadajú spôsob ako projekt presunúť do západnej Európy.  Viac informácií nájdete tu: http://sciencebusiness.net/news/80021/MEPs-urge-Juncker-to-bridge-east-west-pay-gap-in-Horizon-2020

 

  1. Eurokomisár Moedas vo svojom príspevku na konferencii SECID 2016, organizovanej slovenským SLORD-om,  uviedol, že si tejto nepriaznivej situácie je vedomý a je otvorený akýmkoľvek riešeniam, prípadne aj zmene legislatívy.

Prepis relevantnej časti jeho príspevku:

Lastly, I would like to tell you about the steps we are taking to help EU13 attract talent.If we want to attract higher participation in Horizon 2020 from Widening countries,  we have to make sure that the rules do not pose any obstacles.

In most cases, I can see that the simplifications introduced in Horizon 2020 have really helped. This is why there are some many newcomers. And the numbers of newcomers are particularly high in EU13 countries.

But one of the changes in the Rules for Horizon 2020 needs to be reviewed. This concerns the  provisions for additional remuneration – the so called capped „bonus“ of 8000 euro – which is leading to problems.

In some countries, the capped bonus has led to reduced salaries for researchers when they take part in Horizon 2020. This is the opposite impact of what was intended. It has created a problem that did not exist with the rules under the 7th Framework Programme. I am especially concerned that this negative impact seems to be greatest from countries with the lowest levels of participation.

This is a critical issue that I am committed to solve. I want to make sure that researchers who  take part in Horizon 2020  will receive at least as much as they do for national projects.  I am open to all solutions to this problem and if necessary to change the legislation. The Commission is giving this matter top priority and I intend to come forward with a solution in the next couple of months. 

 

Záznam konferencie si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=qDR4l0I5MQw cca 50. min