Klaster 4 Digitalizácia, Priemysel a Vesmír patrí pod 2. pilier Horizontu Európa – Globálne výzvy a konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. Hlavným zámerom tohto klastra je napredovanie kľúčových podporných, digitálnych a vesmírnych technológií, podpora transformácie ekonomiky a spoločnosti, digitalizácie a transformácie európskeho priemyslu a prispievanie k zabezpečeniu globálneho priemyselného vedúceho postavenia a autonómie v technológiách a zdrojoch. Zároveň by mali aktivity prispievať aj k rastúcemu nízkouhlíkovému, cirkulárnemu a čistému priemyslu. Klaster 4 odpovedá na výzvy, ktorým čelí európsky priemysel, ako napríklad spoliehanie sa na importované kľúčové technológie a nerastné suroviny, nedostatok zdrojov ako napríklad energia, a taktiež otázky zručností a etiky týkajúce sa technologického pokroku. Základným dokumentom je dvojročný pracovný program, ktorý je momentálne v štádiu návrhu - Klaster 4: Digitalizácia, priemysel a vesmír (2021-2022).
Základné oblasti intervencie, na ktoré sa Klaster 4 zameriava:
Predbežne identifikované boli smerovania, na ktoré by sa mal klaster zameriavať:
Klaster Digitalizácia, priemysel a vesmír je silne prepojený s rôznymi časťami všetkých troch pilierov Horizontu Európa.
V I. Pilieri je to prepojenie najmä na Výskumné infraštruktúry.
V II. Pilieri Klaster 4 súvisí so Európskym výskumným centrom, ako aj s jednotlivými Európskymi výskumno-inovačnými partnerstvami:
V III. Pilieri treba dať Klaster 4 do súvisu s Európskou radou pre inovácie (EIC) a v rámci Európskeho inovačného a technologického inštitútu najmä s tematicky príbuznými inovačnými komunitami EIT:
Hoci ani jedna z určených misií v rámci programu Horizont Európa nie je priamo napojená na Klaster 4, technológie spadajúce do tohto klastra majú potenciál podporovať a vytvárať synergie s všetkými identifikovanými misiami.
Synergie s inými programami a prepojenie s prioritami
Connecting Europe Facility (CEF2) Digital programme
Európa pripravená na digitálny vek
Európsky vesmírny program
Upozornenie: Mnohé právne predpisy týkajúce sa nového programu Horizont Európa ešte neboli formálne prijaté, takže obsah tejto stránky je treba vnímať ako provizórny a nezáväzný a je možné, že sa informácie budú meniť po formálnom prijatí dokumentov.
Destinácia 1: Klimaticky neutrálna, cirkulárna a digitalizovaná výroba
Časť sa zameriava na cirkulárnu ekonomiku, čisté a klimaticky neutrálne priemyselné hodnotové reťazce, digitálne systémy a infraštruktúry. Zelená, flexibilná pokroková výroba, ako aj pokrokové digitálne technológie pre výrobu a Huby zamerané na cirkularitu sú len niektoré z aspektov. Špecifickým je zameranie na nové spôsoby a distruptívne zmeny v stavebníctve. Podpora obehu zdrojov v rámci spracovateľského priemyslu (aj odpadu, vody a CO2/CO) ako aj integrácia obnoviteľnosti a elektrifikácie v rámci spracovateľského priemyslu tvorí smerovanie tejto časti.
Toto smerovanie nadväzuje na Európsku zelenú dohodu ako aj na Európsku priemyselnú stratégiu.
Očakávané synergie s partnerstvami a KIC EIT: Made in Europe, Clean Steel, Processes4Planet, EIT Manufacturing, EIT Digital
Destinácia 2: Zvýšená autonómia v kľúčových strategických hodnotových reťazcoch pre odolný priemysel
Nové paradigmy k ustanoveniu odolných a obehových hodnotových reťazcov, ako aj nerastné suroviny pre strategickú autonómiu Európy a prechod ku klimaticky neutrálnej a obehovej ekonomike podporujú ciele tejto časti. Časť sa zameriava na rôzne aspekty materiálov ako zelené a udržateľné materiály, materiály prospešné spoločnosti a životnému prostrediu, materiály na dekarbonizáciu priemyslu a prierezové údaje k materiálom. Zároveň sa snaží o posilnenie odolnosti a pripravenosti európskych podnikov, najmä MSP a start-upov.
Toto smerovanie nadväzuje na Európsku priemyselnú stratégiu a Akčný plán ku kritickým materiálom.
Očakávané synergie s partnerstvami a KIC EIT: EIT Raw Materials a EIT Digital
Destinácia 3: Svetovo vedúce dáta a výpočtové technológie
Časť sa zameriava na zdieľanie údajov v spoločných Európskych priestoroch pre údaje, posilnení Európskej kapacity na analyzovanie dát a od Cloudu po Edge a IoT pre Európskej údaje.
Toto smerovanie nadväzuje na Európsku dátovú stratégiu.
Očakávané synergie s partnerstvami, JU a KIC EIT: EuroHPC Joint Undertaking, AI, Data and Robotics, EIT Digital
Destinácia 4: Digitálne a vznikajúce technológie pre konkurencieschopnosť a vhodné pre Zelenú dohodu
Časť je zameraná na vedúce postavenie Európy v oblastiach grafénu, elektroniky, fotoniky, kvantových technológií a vznikajúcich podporných technológii. Smeruje tiež k oblasti procesorov s veľmi nízkou spotrebou, 6G a základným technológiám konektivity. Inovácie v umelej inteligencii, údajoch a robotike vrátane nasaditeľných robotov, ktoré sú efektívne, odolné, bezpečné, adaptívne a dôveryhodné, sú tiež súčasťou tohto zamerania.
Toto smerovanie nadväzuje na Excelentnosť a dôveru v umelú inteligenciu, Strategickú výskumnú agendu Flagshipu Quantum a politiku EK týkajúcu sa Konektivity.
Očakávané synergie s partnerstvami, JU a KIC EIT: Key Digital Technologies Joint Undertaking, Photonics partnership, Smart Networks and services Joint Undertaking, partnership AI, Data and Robotics, EIT Digital.
Destinácia 5: Otvorená strategická autonómia vo vývoji, nasadzovaní a využívaní globálnej vesmírnej infraštruktúry, služieb, aplikácií a údajov
V rámci tejto časti je posilnenie kapacity prístupu do vesmíru ako aj podpora konkurencieschopnosti vesmírnych systémov a strategická podpora európskeho vesmírneho sektoru. Zameranie je tiež na vývoj vesmírnych a pozemných infraštruktúr pre Galileo a EGNOS a vývoj služieb a rozvoj aplikácií pre Galileo, EGNOS a Copernicus. Smeruje tiež k inovatívnym vesmírnym zručnostiam k SSA, GOVSATCOM, Quantum. Časť sa zameriava na oblasť vesmírnych podnikateľských ekosystémov a zručností.
Toto smerovanie nadväzuje na Vesmírnu stratégiu pre Európu.
Destinácia 6: Na človeka zameraný a etický rozvoj digitálnych a priemyselných technológií
Zameriava sa na vedúce postavenie umelej inteligencie založené na dôvere, internet založený na dôvere a eXtended Reality (XR). Súčasťou je aj zameranie na systémový prístup ako vyťažiť čo najviac z technológií v spoločnosti a v priemysle.
Očakávané synergie s partnerstvami a KIC EIT: AI, Data and Robotics, EIT Digital, EIT Manufacturing
Databáza projektov Cordis
Research Executive Agency (REA)
Copernicus – systém, ktorého cieľom je podporovať európske politiky poskytovaním informácií na základe satelitného zberu
Ako pripraviť úspešný návrh do programu Horizont Európa - podujatie je možné si pozrieť zo záznamu
Predbežná šablóna pre projektové návrhy: RIA, IA, CSA v programe Horizont Európa
Klaster 4: Digitalizácia, priemysel a vesmír – návrh dvojročného pracovného programu (2021-2022)
Predpokladá sa, že prvé výzvy v rámci Klastra 4 - Digitalizácia, Priemysel a Vesmír budú vyhlásené v mesiaci apríl/máj 2021. Aktuálne je k dispozícii iba návrh pracovného programu Klastra 4.
Upozornenie: Mnohé právne predpisy týkajúce sa nového programu Horizont Európa ešte neboli formálne prijaté, takže obsah tejto stránky ako aj návrhu pracovného programu je treba vnímať ako provizórny a nezáväzný a je možné, že sa informácie budú meniť po formálnom prijatí dokumentov.