Akcie „Marie Skłodowska-Curie" (Marie Skłodowska-Curie Actions - MSCA) sú zamerané na podporu medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. Pomoc je zacielená na všetky vedné odbory (bottom-up prístup). Jej cieľom je podporiť ľudské zdroje, mobilitu, ďalšie vzdelávanie a profesijný rast výskumných pracovníkov na európskej alebo medzinárodnej úrovni.
Akcií MSC sa môžu zúčastniť začínajúci ako aj skúsení výskumní pracovníci. Základnou podmienkou účasti v MSCA je medzinárodná mobilita, tj. výskumní pracovníci sa musia presťahovať z jednej krajiny do inej, aby prehĺbili svoje odborné znalosti a kompetencie.
Základným dokumentom je dvojročný pracovný program (2021-27) pre Akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA), kde je na obdobie 2021-2027 stanovený celkový rozpočet presahujúci 6 miliárd €, rozdelený do podpory rôznorodých typov grantov:
MSCA Doctoral Networks
MSCA Doctoral Networks sú siete spoluprác na podporu odbornej prípravy mladých výskumných pracovníkov v rámci spoločných doktorandských programov realizovaných v partnerstve vysokých škôl, výskumných organizácií, podnikov (vrátane malých a stredných podnikov) a iných sociálno-ekonomických aktérov. Ich cieľom je ponúknuť perspektívu kariéry v akademickom a súkromnom sektore.
Jedná sa buď o industriálne doktoráty (Industrial Doctorates) kombinujúce tréning PhD študentov v akademickej a priemyselnej oblasti alebo o spoločné doktoráty (Joint Doctorates) zastrešované konzorciom cezhranične spolupracujúcich inštitúcii.
Podmienky výzvy: Uchádzačom môžu byť rôzne partnerstvá univerzít, výskumných inštitúcií a výskumných infraštruktúr, podnikov (vrátane malých a stredných podnikov) a iných sociálno-ekonomických subjektov. Musí sa jednať o najmenej tri nezávislé právne subjekty, každý so sídlom v inom členskom alebo pridruženom štáte programu Horizont Európa. K tomuto minimu sa môže pripojiť akýkoľvek subjekt z ktorejkoľvek tretej krajiny.
Trvanie: max.48 mesiacov
MSCA Postdoctoral Fellowships
Schéma MSCA Postdoctoral Fellowship financuje projekty individuálnych riešiteľov. Je určená pre výskumných pracovníkov, ktorí majú doktorát a chcú získať nové zručnosti prostredníctvom tréningu a medzinárodnej, interdisciplinárnej a medzisektorovej mobility. O podporu sa môžu uchádzať vynikajúci výskumní pracovníci akejkoľvek národnosti, vrátane tých, ktorí sa chcú opätovne začleniť do Európy alebo reštartovať prerušenú kariéru vo vede a výskume. Program taktiež podporuje prácu na výskumných a inovačných projektoch v neakademickom sektore.
Podmienky výzvy: Uchádzač musí byť držiteľom titulu PhD (alebo jeho ekvivalentu), nesmie však mať viac ako 8 rokov výskumnej praxe po jeho získaní.
Trvanie: Európske štipendiá: 12 - 24 mesiacov (+ ďalších až 6 mesiacov pre neakademický sektor); Globálne štipendiá: 24 - 36 (12 - 24 mimo Európy a 12 mesiacov povinná fáza návratu v Európe)
MSCA Staff Exchanges
MSCA Staff Exchanges umožňuje medzinárodnú a medzisektorovú výmenu vedeckých pracovníkov, prípadne riadiacich, administratívnych a technických pracovníkov v rámci spoločného výskumného projektu, a tak podporuje výmenu skúseností a poznatkov medzi výskumom a trhom, príp. interakcie medzi akademickou a neakademickou sférou.
Trvanie: 4 roky na realizáciu projektu.
MSCA COFUND
MSCA COFUND (Co-funding of regional, national and international programmes) spolufinancuje nové alebo existujúce doktorandské programy a programy postdoktorandských štipendií na národnej, regionálnej alebo medzinárodnej úrovni. Cieľom je šíriť príklady dobrej praxe programov MSCA, vrátane medzinárodného, medziodvetvového a interdisciplinárneho výskumu, a podpory sektorovej mobility výskumných pracovníkov vo všetkých fázach ich kariéry. Z jej zdrojov je možné financovanie 70% príspevku na živobytie a mobilitu.
MSCA and Citizens
Cieľom tejto výzvy je prostredníctvom Európskej noci výskumných pracovníkov priblížiť výskum a výskumných pracovníkov širokej verejnosti, predstaviť úlohu vedy pre spoločnosť a ekonomiku, jej vplyv na každodenný život, či zvýšiť záujem mladých ľudí o kariéru výskumníka. Prebieha formou interaktívnych a pútavých podujatí v priestoroch obchodných centier, múzeí, kultúrnych zariadení i na verejných priestranstvách, kde vedci populárnou formou predstavujú verejnosti výsledky svojej práce.
Synergie medzi MSCA a Euratom
Významnou novinkou je otvorenie akcii MSCA výskumníkom z jadrovej oblasti, čo doposiaľ nebolo možné. Tým sa má dosiahnuť prehĺbenie synergií medzi programom Horizont Európa a programom Euratom.
Akcie Marie Skłodowska-Curie (MSCA) – dvojročný pracovný program (2021-2022)
Predpokladané termíny výziev pre rok 2021*:
Predpokladané otvorenie výzvy | Predpokladaná uzávierka | |
---|---|---|
MSCA Postdoctoral Fellowships | 18 máj 2021 | 15 september 2021 |
MSCA Doctoral Networks | 18 máj 2021 | 16 november 2021 |
MSCA Staff Exchanges | 7 október 2021 | 9 marec 2022 |
MSCA COFUND | 12 október 2021 | 10 február 2022 |
MSCA & Citizens | 17 jún 2021 | 7 október 2021 |
* Upozorňujeme, že tieto dátumy sú iba indikatívne, finálne dátumy budú upresnené až po prijatí pracovného programu MSCA pre rok 2021. Pre aktuálne informácie k jednotlivým termínom kontaktujte prosím NCP.
Záznam z podujatia Európskej Komisie “MSCA under Horizon Europe – Information Event“ (23.3.2021, podrobný program)
Prezentácia Európskej Komisie k novinkám pre MSCA 2021 - 2022
Marie Skłodowska-Curie Actions oficiálna webstránka
Iné príležitosti k mobilite výskumných pracovníkov: Euraxess Portal