Podporu programu Horizont 2020 na Slovensku zabezpečuje Kancelária Národných kontaktných bodov Horizontu 2020 so svojim personálnym zastúpením. Je súčasťou systému medzinárodných sietí Národných kontaktných bodov v jednotlivých programových oblastiach najväčšieho rámcového programu EÚ pre vedu, výskum a inovácie Horizont 2020. Je národnou štruktúrou vytvorenou a financovanou vládami 28 členských štátov EÚ a krajín asociovaných k rámcovému programu.
Implementácia programu Horizont 2020 spadá do kompetencie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré je národným koordinátorom programu Horizontu 2020 na Slovensku. Ministerstvo navrhuje a v spolupráci s partnermi (Centrum vedecko-technických informácií SR a Agentúrou na podporu výskumu a vývoja) realizuje opatrenia na podporu účasti slovenských univerzít, výskumných organizácií a podnikov v Horizonte 2020. Podpora zvýšenia účasti slovenských organizácií v porovnaní s predchádzajúcimi programami (napr. 7. RP) je zakotvená aj novom strategickom dokumente pre slovenskú vedu do roku 2020 „Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR – RIS3 SK“ a jednou zo základných priorít politiky v oblasti výskumu a vývoja v nadchádzajúcom období.
Základnými cieľmi pri implementácii Horizontu 2020 na Slovensku je zaktivizovať slovenskú komunitu výskumu a vývoja a podstatne zvýšiť počet podaných projektov do Horizontu 2020 a ich úspešnosť v mimoriadne silnej konkurencii výskumníkov z celej EÚ a ďalších asociovaných krajín.
Ministerstvo v tejto súvislosti vytvorilo systém národných podporných štruktúr pre Horizont 2020 zložený z národných delegátov, novej profesionálnej kancelárie národných kontaktných bodov a Styčnej kancelárie SR pre výskum a vývoj v Bruseli. Ich cieľom je hájiť záujmy SR pri príprave výziev Horizontu 2020 a informovať a asistovať slovenským výskumníkom, ktorí majú záujem o účasť v Horizonte 2020.
Národné systémy NCP sa vytvárajú na základe výzvy EK, pričom ich tvorba a činnosť musia byť v súlade s dokumentom EK „Minimal Standards and Guiding Principles fo Setting Up Systems of National Contact Points under Horizon 2020“.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zriadilo od 2. januára 2014 novú profesionálnu kanceláriu NCP alokovanú na Centre vedecko-technických informácií SR, ktorá je prvým kontaktom pre výskumníkov, ktorí chcú získať viac informácií o výzvach Horizontu 2020, právnych a finančných pravidlách, prípadne hľadajú partnerov do projektového konzorcia.
Činnosť národných kontaktných bodov koordinuje Národný koordinátor NCP:
Kvetoslava Papanová, Centrum vedecko – technických informácií SR, kvetoslava.papanova@cvtisr.sk
Zoznam národných delegátov programu Horizont 2020(aktualizácia – január 2020)
Hlavné činnosti:
Informovanie
Podpora pri príprave výskumných a inovačných projektoch
Propagácia slovenského výskumu a vývoja
Andrej Kurucz, vedúci styčnej kancelárie, e-mail: andrej.kurucz@cvtisr.sk
Stále zastúpenie Slovenskej republiky pri Európskej únii zohráva ústrednú rolu v komunikácii medzi Slovenskom a európskymi inštitúciami.
Tím diplomatických zástupcov všetkých ministerstiev zastupuje záujmy Slovenska v Európskej únii a tvorí tak predĺženú ruku rezortov pri presadzovaní stanovísk, návrhov a odporúčaní na rokovaniach v rámci Rady EÚ. Takéto zastúpenie v Bruseli máme aj pre Oblasť školstva, vedy, výskumu. V prípade záujmu, je možné kontaktovať slovenských zástupcov pre túto oblasť, kde nás zastupujú aktuálne dvaja tajomníci.
Kontakt:
Avenue de Cortenbergh 79, 1000, Brussels, Belgicko
Tel.: | +32 27436811 |
Fax: | +32 27436888 |
Mobil: | +32 475531754 (pohotovostný mobil) |
Email: | eu.brussels@mzv.sk |
Stále zastúpenie udržiava kontakty aj s ostatnými európskymi inštitúciami, najmä s Európskym parlamentom, osobitne so slovenskými poslancami a Európskou komisiou. Je tiež v kontakte so všetkými, koho sa EÚ dotýka. Zahŕňa to slovenské podniky, regióny, lobistov, konzultantov, akademikov a médiá.