Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Zmiešané očkovacie schémy ponúkajú silné posilňovacie reakcie po dvoch dávkach očkovacej látky CoronaVac

Image showing depiction of a third dose Covid-19 vaccine booster
Obrázok ukazuje popis tretej posilňujúcej dávky vakcíny. Zdroj: University of Oxford

Nový oxfordský výskum zistil, že po dvoch dávkach CoronaVac iné vakcíny poskytujú silnejšie posilňovacie reakcie voči COVID-19.

Tretia posilňovacia dávka buď vakcíny proti koronavírusu ChAdOx1 nCoV-19 (Oxford-AstraZeneca), BNT162b2 (Pfizer-BioNTech), AD26.COV2-S (Janssen) alebo CoronaVac (SinoVac) vyvoláva významné zvýšenie hladín protilátok u tých, ktorí predtým dostali dve dávky CoronaVac. Najsilnejšie reakcie boli pozorované pri zmiešaných plánoch, vrátane obáv proti variantom Delta a Omicron.

Výsledky štúdie financovanej Ministerstvom zdravotníctva Brazílie a vedenej výskumníkmi z Brazílie a Oxfordskej univerzity boli publikované ako recenzovaná práca v odbornom časopise Lancet.

Profesor Sir Andrew Pollard, riaditeľ Oxford Vaccine Group a vedúci štúdie, uviedol: „Táto štúdia ukazuje, že inaktivovaná vakcína, CoronaVac, môže byť úspešne posilnená radom rôznych vakcín, s najsilnejšími odpoveďami, keď sa použije vírusový vektor alebo RNA vakcína. Globálnou prioritou zostáva prvá a druhá dávka, ale táto štúdia poskytuje dôležité možnosti pre tvorcov politík v mnohých krajinách, kde sa používali inaktivované vakcíny, ako je CoronaVac.“

Profesorka Sue Ann Costa Clemens CBE z Oxford Vaccine Group a vedúca štúdie v Brazílii uviedla: „Nové údaje, ktoré sú tu prezentované, ukazujú mimoriadnu odozvu na tretiu dávku vakcín proti koronavírusu v heterológnom očkovacom programe, čo podporuje odporúčanie brazílskeho ministerstva zdravotníctva použiť vakcíny s RNA a vírusovými vektormi v posilňovacom programe Brazílie. Tieto údaje budú tiež vodítkom pre ostatné krajiny s nízkymi a strednými príjmami pri vytváraní najoptimálnejších a cenovo dostupných posilňovacích programov.“

V publikácii vedci podrobne opisujú zistenia z randomizovanej štúdie 1 240 dobrovoľníkov v São Paule a Salvadore v Brazílii, z ktorých 1 205 bolo vhodných na zaradenie do konečnej analýzy.

Títo dobrovoľníci boli rozdelení do štyroch skupín a dostali posilňovaciu dávku buď vakcíny Oxford-AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Janssen alebo CoronaVac proti koronavírusu, šesť mesiacov po predchádzajúcej imunizácii CoronaVac.

Hladiny protilátok boli pred podaním posilňovacej dávky nízke, pričom iba 20,4 % dospelých vo veku 18 – 60 rokov a 8,9 % dospelých vo veku nad 60 rokov malo zistiteľné hladiny neutralizujúcich protilátok. Pozorovalo sa, že sa výrazne zvýšili v každom režime posilňovacej vakcíny, vo všetkých skupinách, 28 dní po očkovaní – s najvyššími odpoveďami zaznamenanými po vakcínach s RNA a vírusovým vektorom, vrátane reakcií proti Delta a Omicron.

Toto zvýšenie väzbových a neutralizačných protilátok môže zlepšiť ochranu pred infekciou u očkovaných a posilnených jedincov, uzatvárajú vedci.

Viac informácií:

Heterologous versus homologous COVID-19 booster vaccination in previous recipients of two doses of CoronaVac COVID-19 vaccine in Brazil (RHH-001): a phase 4, non-inferiority, single blind, randomised study

Zdroj: https://www.ox.ac.uk, zverejnené: 27. 1. 2022, autor: rpa