Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vyšla 44. epizóda Vedeckého podcastu SAV

Hosťom 44. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol významný slovenský materiálový vedec prof. Ján Dusza z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i
Vedecký podcast SAV. Zdroj: https://www.sav.sk

Hosťom 44. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol významný slovenský materiálový vedec prof. RNDr. Ján Dusza, DrSc., z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i., kde pôsobí od roku 1977. Je popredným vedcom v oblasti výskumu a vývoja progresívnych keramických materiálov, vraví, že si ani nevie predstaviť robiť niečo iné. Gemerský rodák, Košičan roka, čestný občan Tornale a Gemerskej Hôrky, si v roku 2021 prevzal ocenenie výnimočná vedecká osobnosť ESET Science Award z rúk nositeľa Nobelovej ceny za fyziku Kipa Thorna. Toto ocenenie považuje za vrchol svojej vedeckej kariéry. Podcast moderovala Klara Kohoutová.

Ján Dusza vraví, že jeho cesta za vedou bola pozoruhodná. Jeho rodičia boli súkromnými roľníkmi, čo v tých rokoch nebolo jednoduché. Ako jedináčik pomáhal veľa – na starosti mal kravy a ako sám hovorí, bolo to zaujímavé, no vzťah k sedliactvu si nenašiel. Vplyv na neho mal aj jeho študovaný, bezdetný strýko, ktorý sa na malého Janka pozeral ako na syna. Naučil ho hrať futbal a pomaly ho viedol aj k vede – fyzike, ktorá mu v škole aj šla. Tú aj ďalej študoval v Budapešti. „Škola bola zaujímavá, prvé roky som však nebral až tak vážne – zaujímal ma skôr futbal a diskotéky,“ hovorí s úsmevom o štúdiu vedec, no dodáva, že „dozrieval postupne“. Posledné roky sa už venoval štúdiu naplno a tak, keď sa vrátil domov, našiel si v Košiciach svoju „pozíciu“ a začal sa venovať materiálom ako volfrám, karbid, kobalt. „To som už bol na dráhe ku keramickým materiálom,“ vysvetľuje.

O štúdiu v Maďarsku sa však rozhovoril podrobnejšie. U južných susedov bol podľa neho režim v socialistickom období trochu voľnejší. Tomu zodpovedala aj dostupnosť rockovej hudby či inej, západnej. „Sám som bol napríklad veľký prívrženec skupiny Omega,“ pousmeje sa. Napriek pomerne príjemnej atmosfére v Budapešti ho to však stále ťahalo domov. „Už keď som bol v Lenártovciach, sťahoval som okienko na vlaku, aby som cítil domáci vzduch,“ rozcítil sa vedec a dodáva, že to mu zostalo dodnes.

Jeho nadšenie pre vedecká dráhu sa začalo až po nastúpení na PhD. (CSc.) štúdium. Z vedeckých časopisov, ktoré boli v tom čase k dispozícii, sa dozvedal, kde kto čo publikoval, články si potom priamo od autora vyžiadal a dopísal „plus podobné články“. To mu zaručilo pomerne pravidelný prístup odbornej literatúry. Dnes tento prístup učí aj svojich žiakov: byť stále v obraze.

Do SAV ho priviedla skôr náhoda, kamarát ho upozornil na vypísanú pozíciu v Ústave materiálového výskumu SAV, kde sa pre jeho vedomosti nadchol prof. Karel, a odvtedy je v ústave. Počas celej svojej kariéry sa venuje výskumu a vývoju nových keramických materiálov a kompozitov. Patrí medzi zakladateľov fyziky keramických materiálov na Slovensku. Ide hlavne o tuhé materiály, ktorých hlavnou zložkou sú anorganické zlúčeniny nekovového charakteru. V podcaste sa rozhovorí, ako sa k odboru dostal a čím sa vlastne zaoberá. Konštatuje, že vývoj v tejto oblasti veľmi rýchlo napreduje a je veľmi hrdý na to, aké je v tejto oblasti Slovensko silné. „Aj vďaka tomu, že sme vybudovali veľmi silné centrá so špičkovou technikou, ako je napríklad Promatech v Košiciach,“ zdôrazňuje a opisuje ultravysokoteplotné materiály, ktoré vyvíjajú v posledných rokoch – nechýbajú medzi nimi materiály určené pre kozmický priemysel alebo reaktory, menuje však aj vývin materiálov pre bežný život.

Výpočet jeho ocenení je dlhý. „Všetky ocenenia si veľmi vážim – od Košičana roka v Sieni slávy, čestného občana Tornale či Gemerskej Hôrky až po Humboldtovu cenu, je to veľký hold každá cena, no dostať ocenenie od nositeľa Nobelovej ceny je obrovská pocta,“ dodáva Ján Dusza, ktorý verí vo všetko pozitívne. No a na konci prezradí, ako bývalý dídžej, svoje hudobné tipy.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts, na Spotify a na stránke www.podcasty.sme.sk. Celý rozhovor s Jánom Duszom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Viac informácií:

#44 Ján Dusza • Mladých učím byť stále v obraze

Zdroj: https://www.sav.sk; zverejnené: 7. 10. 2022, autor: rpa