Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vyšla 35. epizóda Vedeckého podcastu SAV

Hosťom 35. epizódy Vedeckého podcastu SAV bol Karol Fröhlich z CEMEA SAV, v. v. i.
35. epizóda Vedeckého podcastu SAV. Zdroj: https://www.sav.sk

Hosťom 35. vedeckého podcastu bol Ing. Karol Fröhlich, DrSc., výskumný riaditeľ Centra pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA) SAV, v. v. i. Vo svojej vedeckej činnosti sa zaoberá predovšetkým výskumom funkcionalizovaných tenkých vrstiev a pokročilých štruktúr pre elektronické aplikácie. Je autorom zhruba 180 vedeckých publikácií, hlavným riešiteľom mnohých, vrátane medzinárodných vedeckých projektov. Má rád turistiku, obdivuje Liptov, ale aj Podunajskú nížinu. Od roku 1975 je aktívny v ochranárskom hnutí. Vedecký podcast s K. Fröhlichom moderoval Peter Boháč.

Karol Fröhlich je jedným zo zakladateľov CEMEA SAV, v. v. i., aj preto hneď na úvod podcastu vysvetlil, v čom sa toto centrum odlišuje od ostatných ústavov SAV. Ako vysvetlil funkciu CEMEA Fröhlich: „Je založený na spolupráci a prieniku výskumných tém šiestich materských ústavov. Jeho cieľom je robiť kvalitný výskum, ktorý sa v materských ústavoch nerobí.“ Medzi strategické výskumné témy centra patria technológia batérií, výskum materiálov pre biomedicínu a výskum nanomateriálov. Na Slovensku podľa neho neexistuje dlhodobý strategický výskum, a práve CEMEA má slúžiť na tento cieľ, zdôraznil.

V rámci výskumu a vývoja batérií je CEMEA súčasťou Národného batériového centra. K. Fröhlich v podcaste vysvetlil, kam sa za posledné roky výskum batérií posunul. Priblížil výhody aj nedostatky lítiových batérií, ktorých výskum znamenal v 90. rokoch zásadný prelom, povedal, v čom sa líšia od sodíkovo-iónových batérií, a vysvetlil aj výnimočnosť batérií hliník-vzduch. „Ich potenciál je obrovský, ale recyklácia je energeticky náročná,“ uviedol a zároveň dodal, že práve to je úloha výskumu – nájsť riešenie. Sám sa vo svojom výskume venuje príprave a štúdiu tzv. tenkých atomárnych vrstiev a ako tvrdí „zvykol som si, že svoju prácu vidím len pod mikroskopom“. Batériu však už vidím, spresní s úsmevom.

K. Fröhlich je aktívnym členom Slovenského ochranárskeho snemu, už ako vysokoškolský študent bol členom Sekcie pre ochranu ľudovej architektúry. Spolu s priateľmi-ochranármi zrekonštruovali niekoľko dreveníc, ale napríklad aj jeden z vodných mlynov v Kvačianskej doline. Ochranár a elektrotechnik? Ako uviedol Fröhlich: „K povolaniu vedca som sa dostal obrovskou náhodou. Po škole som zaklopal na dvere Elektrotechnického ústavu SAV, či tam môžem robiť, a oni povedali áno.“ Ďalej dodal, že najviac si to užíval po roku 1989, keď sa otvoril svet a užíval si partnerstvo s laboratóriami po celej Európe, čo prinieslo množstvo spoločných projektov. A to odporúča všetkým mladým.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Karolom Fröhlichom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Viac informácií:

#35 Karol Fröhlich • Vedu som si začal užívať po 89-tom

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 18. 3. 2022, autor: rpa