Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vyšla 31. epizóda Vedeckého podcastu SAV

Hosťom Vedeckého podcastu SAV bol Norbert Žilka z Neuroimunologického ústavu SAV
Vedecký podcast SAV

Hosťom moderátorky Sone G. Lutherovej bol riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV, v. v. i. Norbert Žilka, ktorý pôsobí aj ako vedecký riaditeľ biotechnologickej firmy AXON Neuroscience. Viac ako 20 rokov sa venuje výskumu Alzheimerovej choroby a podieľal sa aj na vývoji prvej vakcíny a diagnostických nástrojov pri tomto ochorení. Je zakladateľom prvej slovenskej mozgovej banky a autorom národného programu Slovensko proti demencii. Má rád umenie, obľubuje postmodernu, ale aj šport – najmä kolektívne disciplíny.

Vo výskume sa Norbert Žilka nezaoberá len Alzheimerovou chorobou. Od začiatku pandémie sa aktívne zapája aj do boja proti koronavírusu. Spolu so svojimi kolegami stál pri vývoji prvej slovenskej vakcíny proti COVID-19 a v súčasnosti skúma terapeutické účinky monoklonánych protilátok. Robí osvetu o benefitoch očkovania v školách aj vo výrobných podnikoch. Nedávno sa mu s kolegami podaril svetový úspech: vyvinuli terapeutické protilátky, ktoré sú účinné aj pri nových variantoch koronavírusu – vrátane omikronu. Tieto prelomové výsledky budú uverejnené vo vedeckom časopise EBioBedecine, ktorý je elektronickou verziou prestížneho medicínskeho časopisu Lancet. Oceňuje nadšenie a zanietenosť svojich kolegov.

Vyštudovaný veterinárny lekár Norbert Žilka šiel na univerzitu s tým, že chce liečiť zvieratá. Už v prvom ročníku však zistil, že na to „nie je veľmi vhodný adept“. „Pochopil som, že tá škola mi môže dať aj niečo viac,“ vysvetľuje začiatky vedeckej dráhy, keď ho oslovili najmä tzv. teoretické predmety: neurológia, patológia, fyziológia. V nich sa našiel a nasledovala ponuka, ktorá sa neodmieta. Na pracoviskách mikrobiológie a imunológie sa presvedčil, že nechce robiť nič iné iba vedu. Podľa N. Žilku veterinárna medicína poskytuje úžasné širokospektrálne medicínske vzdelanie. V podcaste objasňuje, čo všetko možno vo vede a základnom výskume podniknúť a zužitkovať so skončenou „veterinou“.

Vo svojom výskume sa dlhodobo venuje ľudskému mozgu a prirovnáva ho k ľuďmi preplnenému námestiu. V podcaste zdvodňuje prečo. „Sám som zvedavý, ako dlho je ľudský mozog schopný nasávať a vstrebávať stále nové a nové informácie,“ hovorí a charakterizuje túto časť ľudského tela ako špongiu. Hlavnou oblasťou výskumov N. Žilku je problematika demencie, neurodegeneračné ochorenia, Parkinsonova i Alzheimerova choroba. Upozorňuje, že demencia sa nerovná Alzheimerovej chorobe. Objasňuje, prečo bolo potrebné založiť mozgovú banku. Vysvetlí, čím sa líšia neurodegeneratívne ochorenia a ako vlastne fungujú, resp. akým spôsobom poškodené bunky/proteíny v mozgu napádajú zdravé a prečo vtedy hovoríme o infekcii.

Čo je spúšťačom v prípade Alzheimerovej choroby? Ako konštatoval N. Žilka: „Pri väčšine prípadov príčinu nepoznáme.” Ďalej zdôraznil: „Je tam však množstvo vonkajších faktorov, ktoré vieme ovplyvniť – životný štýl, strava, pohyb….“

Norberta Žilku mrzí, že Národný program Slovensko proti demencii sa doteraz neposunul. Ako vysvetlil vedec: „Jedným z pilierov boja proti tomuto ochoreniu je robiť osvetu, t. j. dostať ľudí k odborníkom, keď im ešte vieme pomôcť (pohybové aktivity, kognitívne tréningy…). Ľuďom treba vysvetliť, že kognitívne problémy nie sú prirodzeným znakom starnutia. A zároveň vytvoriť prostredie, kde sa dajú využiť prístupy k nefarmakologickej liečbe (Memory centrum).“ Zároveň upozorňuje, že zachytenie ľudí v skoršom štádiu Alzheimera či demencie môže ušetriť obrovské finančné prostriedky. Rovnaký význam pripisuje aj destigmatizácii spoločnosti voči týmto ľuďom a ako príklad uvádza niektoré európske štáty, kde sa to podarilo. Dodal, že na Slovensku sa už vytvára sieť odborníkov, ktorá bude využívať jednotnú metódu diagnostiky pacientov pri príznakoch neurodegeneratívych chorôb.

Norbert Žilka sa podieľa aj na vývoj vakcíny voči Alzheimerovej chorobe. Ako uviedol vedec v podcaste: „Sme po ukončení druhej fázy klinického skúšania a čaká nás veľké finále.“ Vysvetľuje aj rozdiel, v čom je lepšia a jednoduchšia vakcína ako liek. Ako opísal ochorenie, ktoré sa podľa vedcov začína už 20 rokov pred viditeľnými príznakmi: „Smerujeme k tomu, že prevencia je kľúčová.“ Norbert Žilka tiež ozrejmuje, ako identifikujú ľudí, ktorí už majú klinické príznaky.

Tvrdí, že problém neurodegeneratívnych chorôb na Slovensku je riešiteľný a to preto, že v porovnaní s okolitými krajinami máme na jednotlivých postoch súvisiacich so spomínanými chorobami špičkových odborníkov. Ako ďalej dodal N. Žilka: „Naša snaha je ich dať dokopy a vytvoriť funkčnú sieť – a v tom vidím obrovskú budúcnosť, rovnako v ich nadšení.“ Ďalej dodal, že bez podpory štátu to však nebude možné.

Norbert Žilka sa rozhovoril aj o svojej knihe Malý sprievodca Alzheimerovou chorobou, ktorou si splnil tajný sen – napísať knihu a doplniť ju komiksmi.

Posledné dva roky v jeho živote znamenali zmenu: pribudla nové téma – COVID19, čo preňho znamenalo, že sa ešte viac začal venovať imunológii a imunitnému systému.

Dotkol sa aj aktuálnej témy – očkovania proti COVID-19. Podľa neho si ľudia pri vakcinácii neuvedomujú historický kontext. Ako konštatoval N. Žilka: „Nevenovali sme sa edukácii a vysvetľovaniu, prečo je očkovanie riešenie, prečo je potrebné. Pred nami je množstvo tvrdej roboty, chce to trpezlivosť a vytrvalosť, musíme využiť stratégiu pri COVID-19. Dajme ľuďom na výber. Treba vysvetliť pozitíva a negatíva. Potrebujeme však čas.“ N. Žilka sa ochotne venuje osvete v podnikoch aj školách.

Norbert Žilka tvrdí, že má v hlave množstvo nápadov, ak sa podarí zrealizovať aspoň jedno percento bude veľmi rád. Tým najväčším snom je presadiť národný program, no má aj ďalšie „výskumné“ plány.

Vedecký podcast SAV nájdete v podcastových aplikáciách PodBean, Apple Podcasts, Google Podcasts a na Spotify. Celý rozhovor s Norbertom Žilkom si môžete vypočuť aj kliknutím na prehrávač vložený na konci textu.

Viac informácií:

#31 Norbert Žilka • Poruchy pamäti nie sú prirodzeným znakom starnutia

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 24. 1. 2022, autor: rpa