HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Výrobca batérií Northvolt s podporou EIB montuje prvý lítium-iónový článok vo švédskom závode

Aktualita

Výroba batérií na severe Švédska v Skellefteå

V roku 2018, keď Európska investičná banka (EIB) dohodla prvú pôžičku so švédskym výrobcom batérií Northvolt, ich meno nepočulo veľa ľudí mimo technických kruhov. Teraz, po tom, čo dokázala, že ich koncept lítium-iónovej batérie fungoval, a po dohodách s automobilkami Scania, BMW a Volkswagen, spoločnosť oznámila montáž prvého lítium-iónového batériového článku v ich gigafactory v severnom Švédsku v Skellefteå.

Ako uviedol Peter Carlsson, generálny riaditeľ spoločnosti Northvolt a bývalý výkonný riaditeľ gigantu pre elektromobily Tesla: „Uskladňovanie obnoviteľnej energie je kľúčom k uhlíkovo neutrálnej spoločnosti a batérie sú kľúčom k tomu, aby sme sa tam dostali. Snažím sa Európe ukázať, že bezuhlíkovú energiu možno lepšie skladovať a distribuovať s vyššou kvalitou a nižšími nákladmi a urobiť ju udržateľnejšou a skutočne dostupnejšou. Chcem inšpirovať zmenu a prepnúť na Európu.“

Werner Hoyer, prezident EIB, dodal: „Prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo si vyžaduje investície do základných technologických zmien. Sme nadšení z úspechov spoločnosti Northvolt a tešíme sa, že spolu s Európskou komisiou podporíme ďalšie inovatívne projekty, ktoré podporujú čistú energiu a pomáhajú bojovať proti klimatickým zmenám.“

Keďže elektrické vozidlá sú čoraz populárnejšie a ich produkcia rýchlo stúpa, výrobcovia sa väčšinou stále spoliehajú na batérie dovážané z Ázie. Teraz je Northvolt presvedčený, že Európa mení podmienky.

Európska investičná banka s podporou Európskej komisie najskôr podporila Northvoltovu „demonštračnú líniu“ jej konceptu vo Västerås neďaleko Štokholmu. Nasledujúcim krokom bolo rozšírenie rozsahu, čo znamenalo navrhnutie, plánovanie a vybudovanie prvej modernej továrne na výrobu batérií v Európe. EIB sa opäť uistila, že Northvolt môže počítať s financovaním, ktoré potrebuje, s podporou EÚ. Rýchly posun o pár rokov dopredu, gigatováreň s názvom Northvolt Ett – čo vo švédčine znamená „jeden“ – ukazuje, že pre Northvolt je to naozaj len začiatok.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.eib.org, zverejnené: 5. 1. 2022, autor: rpa