HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Vo Francúzsku bol objavený nový variant COVID-19 s názvom „IHU“

Aktualita

Výskum COVID-19

Vedci vo Francúzsku objavili nový koronavírusový variant, ktorému dali predbežne označenie „IHU“. Vyznačuje sa vyšším počtom mutácií ako variant omikron.

Približne 12 prípadov tohto nového koronavírusového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseilles. Zistení bol u cestujúcich, ktorí pricestovali do Francúzska z afrického Kamerunu.

Nový variant má až 46 mutácií

Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumnúci z inštitútu IHU Méditerranée. Na tzv. hrotovom proteíne (spike protein), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami, má až 46 mutácií.

Zatiaľ však nie je jasné, či je novozistený variant nákazlivejší než doposiaľ známe podoby koronavírusu, alebo či vyvoláva závažnejšie ochorenie.

Prípady variantu IHU, disponujúceho atypickou kombináciou mutácií, zatiaľ okrem Francúzska nehlásila žiadna iná krajina sveta a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho zatiaľ nezaradila medzi monitorované varianty.

Variantov bude pribúdať, nemusia byť nebezpečné

Podľa štúdie zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv variant IHU obsahuje mutáciu E484K, vďaka čomu je odolnejší voči vakcínam. Má tiež mutáciu N501Y – prvýkrát objavenú na variante alfa – o ktorej sa odborníci domnievajú, že môže zrýchľovať prenos vírusu.

Ako uvádzajú vedci, tieto pozorovania opäť „ukazujú nepredvídateľnosť vzniku nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a ich zavlečenia zo zahraničia. Okrem toho ilustrujú náročnosť kontroly takéhoto zavlečenia a následného šírenia“.

Philippe Colson, vedúci a profesor katedry na IHU, ktorá variant objavila, uviedol: „V geografickej oblasti Marseille máme skutočne niekoľko prípadov tohto nového variantu. Nazvali sme to „variant IHU“. Práve boli predložené dva nové genómy.“

Renomovaný epidemiológ Eric Feigl-Ding na Twitteri uviedol: „Tieto mutácie spôsobili „štrnásť substitúcií aminokyselín a 9 delécií aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v spike proteíne“. Ďalej však dodal: „Neustále sa objavuje množstvo nových variantov, ale to nevyhnutne neznamená, že budú nebezpečnejšie. Čo robí variant známejším a nebezpečnejším, je jeho schopnosť množiť sa kvôli počtu mutácií, ktoré má vo vzťahu k pôvodnému vírusu.“

Zdroj: TASR; https://www.businessinsider.in, zverejnené: 4. 1. 2022, autor: rpa