HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Veľký úspech slovenského startupu

Aktualita

No alt text provided for this image

Slovenský startup Exponea kúpil americký Bloomreach, ktorý sa zameriava na e-commerce zákazníkov. Tento veľký hráč v praxi pomáha zákazníkom s vyhľadávaním a s webovými stránkami. Bloomreach si navyše na svoj účet pripísal investíciu 150 miliónov dolárov od Sixth Street Growth. Aktuálna valuácia spoločnosti je 900-miliónov USD.

A čo vďaka príchodu slovenského startupu Bloomreach získa? V prvom rade bude bližšie k automatizácii digitálneho marketingu, ktorý jej chýbal. „Táto akvizícia je zameraná na rast, inovácie a dlhodobú tvorbu hodnoty. Naším cieľom je ďalej zlepšovať to, v čom Exponea vždy bola dobrá – poskytovať skvelú zákaznícku skúsenosť a rýchlo dodať maximálnu hodnotu. Taktiež si udržíme a budeme ďalej zlepšovať svoje vedúce postavenie v oblasti ochrany súkromia, bezpečnosti a dodržiavania predpisov.“

Exponea je jeden z najväčších slovenských technologických startupov, za ktorou stojí podnikateľ Peter Irikovský. Ten je jedným zo zakladateľov investičného fondu LRJ Capital, v ktorom má podiel aj Ivan Chrenko z HB Reavis.

Exponea obchoduje s najväčšími firmami sveta. Medzi ich klientov patrí viac ako 30 firiem, z ktorých každá generuje tržby vyššie ako jednu miliardu dolárov. Reč je o spoločnostiach ako Desigual, River Island, Arcadia, T-Mobile alebo O2. Startup získal doposiaľ investície, ktoré sa hýbu v desiatkach miliónov EUR, v rámci lokálneho startupového systému tak ide o skutočných lídrov.

Ako vysvetlil Raj De Datta, generálny riaditeľ, Bloomreach: „Spojenie spoločností Bloomreach a Exponea dáva spoločnosti Bloomreach pozíciu poprednej obchodnej platformy v oblasti obchodovania na trhu s miliardami dolárov, ktorý sa rýchlo rozširuje. Bloomreach sa teraz nachádza na križovatke marketingu, obchodu a umelej inteligencie.“

Dôkazom toho, že zákazníci majú radi riešenia od Exponea, je enormný rast tržieb. Každým rokom sa zväčšujú o milióny, zisky však nerastú. Exponea zarobené peniaze investuje naspäť do rastu.

Podľa Jaroslava Ľuptáka, investicneho manažéra Neulogy Ventures, nemusí byť vždy ziskovosť rozhodujúcim faktorom pri posudzovaní stavu firmy. Taktiež celková hodnota spoločnosti nemusí byť vždy vyjadrená len ziskom.

Ako dodáva Ľupták: „Hodnotu majú aj firmy, ktoré majú zaujímavý nehmotný majetok (technológiu), prípadne trhový podiel, ktorý je zaujímavý pre ďalších hráčov na trhu. Dobrým príkladom je nedávny exit Blue Vision Labs. Firma, ktorá zrejme negenerovala ani zásadné príjmy, nie to ešte zisk, sa predala za 9-cifernu sumu, pretože mala skvelý tím a technológiu.“ 

Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 27.1.2021, autor: rpa