Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedúci predstavitelia výskumu EÚ sa na Svetovom ekonomickom fóre zamerali na základný výskum

Svetové ekonomické fórum v Davose. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Keď sa elita politiky a obchodu stretla v Davose na Svetovom ekonomickom fóre (WEF), aby hovorili o geopolitických rozporoch, odolnosti a pandémiách, šéfky výskumu EÚ Mariya Gabriel a Maria Leptin žiadali o pokračovanie investícií do základného výskumu.

Vedci z EÚ vyzvali vlády, aby viac investovali do základného výskumu na Svetovom ekonomickom fóre (16. – 20. januára 2023) v Davose, pričom komisárka EÚ pre výskum Mariya Gabriel uviedla, že trvalá podpora je kľúčovým predpokladom riešenia ekonomických otrasov a hroziacej klimatickej krízy.

Ako uviedla Gabriel: „Musíme pokračovať v investovaní oveľa viac do základného výskumu,“ a dodala, že výskum, inovácie a vzdelávanie sa musia priblížiť priemyslu, aby „poskytovali konkrétne výhody a konkrétne situácie, aby sme boli odolnejší.“

V diskusii o pandémii COVID-19 uviedla podobnú prosbu Maria Leptin, prezidentka Európskej rady pre výskum (ERC), Európskeho fondu pre základný výskum v hodnote 16-miliárd EUR. Ako sa tak názorne ukázalo, základný výskum podporil reakciu Európy na pandémiu.

Ako uviedla Leptin: „Moja prosba je naďalej investovať do základnej vedy. Nasledujúca pandémia môže byť iná. Príroda môže prísť s čímkoľvek.“ Výskum financovaný ERC zohral kľúčovú úlohu pri umožnení rýchleho vývoja vakcín proti COVID-19. Adrian Hill, riaditeľ Jennerovho inštitútu na Oxfordskej univerzite, ktorý sa podieľal na vývoji vakcíny AstraZeneca, a Ugur Sahin, generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech, ktorá vyvinula mRNA vakcínu Pfizer/BioNTech, obaja dostali granty od ERC, poznamenala Leptin.

Financujúce agentúry by teraz mali klásť väčší dôraz na humanitný a spoločenskovedný výskum, ktorého cieľom je lepšie porozumieť ľudskému správaniu, aby sa lepšie pripravili na budúce pandémie a vybudovali si odolnosť voči budúcim otrasom. Počas pandémie váhavosť v súvislosti s očkovaním brzdila snahy o kontrolu a väčšie zameranie sa na to, ako ľudia myslia a ako sa správajú, by mohlo pomôcť pri riešení tohto problému, dodala Leptin.

Podobne také porozumenie pomôže pri zvládaní sociálnych zmien, keďže svet prechádza zeleným a digitálnym prechodom.

Zabezpečenie financovania základného výskumu bolo veľkým problémom počas posledných sedemročných rokovaní o rozpočte EÚ v roku 2020, keď vedúci predstavitelia EÚ urobili škrty v rozpočte na výskum. Vedci viedli kampaň za ochranu rozpočtu na základný výskum za každú cenu a spustili kampaň Friends of ERC, aby zhromaždili podporu.

Viac informácií:

ERC at the World Economic Forum’s annual meeting 2023 in Davos

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://erc.europa.eu, zverejnené: 23. 1. 2023, autor: rpa