HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Vedci vo Veľkej Británii objavili ďalší variant koronavírusu

Aktualita

Vedci v Británii objavili ďalší variant koronavírusu. Zisťujú, aké veľké riziko predstavuje

Vedci v Spojenom kráľovstve objavili ďalší variant koronavírusu SARS-CoV-2 obsahujúci mutácie, ktoré by mohli spôsobiť ťažkosti.

Vedci z Edinburskej univerzity zatiaľ v Británii odhalili 38 prípadov tohto variantu s označením B.1.525 – dva vo Walese a 36 v Anglicku. Experti v súčasnosti tento variant skúmajú s cieľom zistiť, aké veľké riziko predstavuje.

Podľa ich slov je ešte príliš skoro povedať, či by mal byť zaradený medzi „varianty spôsobujúce obavy“ a či by sa malo začať s hromadným testovaním.

Variant B.1.525 je zjavne podobný juhoafrickému variantu, ktorý už zaznamenali aj v Spojenom kráľovstve. V oblastiach, kde sa vyskytol, začali z toho dôvodu testovanie po domácnostiach.

Jedna zo zmien, ktorými sa B.1.525 vyznačuje, je mutácia označovaná E484K, ktorú takisto našli v juhoafrickom a brazílskom variante. Tá by vírusu mohla umožniť vyhnúť sa niektorým účinkom imunitného systému.

Niektorými znakmi je tento vírus podobný britskému variantu, ktorý je podľa odborníkov nákazlivejší ako pôvodný koronavírus SARS-CoV-2.

Profesor Ravi Gupta z univerzity v Cambridge a jeho kolegovia uviedli, že mutácie ako E484K predstavujú hrozbu v súvislosti s vakcínami. Súčasné očkovacie látky boli vytvorené proti skorším variantom koronavírusu. Vedci sú však presvedčení, že vakcíny by mohli fungovať aj voči novým variantom, hoci s nižšou účinnosťou.

Zdroj: HN, zverejnené: 17.2.2021, autor: rpa