HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Vedci odhalili v Holandsku nákazlivejší variant vírusu HIV

Aktualita

Vírus HIV (žltou farbou) napáda ľudskú bunku. Zdroj: ČT24

Vedci v Holandsku pri dlhodobej štúdii objavili doteraz neznámy a nákazlivejší variant vírusu HIV, ktorý spôsobuje nemoc AIDS. Variant nazvaný VB podľa nich so sebou nesie 3,5-krát až 5,5-krát vyššiu vírovú nálož, je snáď lepšie prenosná a môže spôsobiť väčšie škody v imunitnom systéme nakazeného. Vedci z Oxfordskej univerzity svoje závery zverejnili v článku pre odborný časopis Science.

Variant VB vedci prvýkrát identifikovali vďaka dlhodobému monitorovaniu vzoriek v rámci projektu Beehive. V 15 zo 17 prípadov pochádzali z Holandska. Následne preto zamerali na vzorky žiadnych holandských pacientov a našli ďalších 92 infikovaných s variantom VB. Podľa nich sa v zemi šírila najviac v 80. a 90. rokoch minulého storočia, od roku 2010 postupuje variant pomalšie.

Lieky nestrácajú silu

Autori štúdie uvádzajú, že variant VB nepredstavuje žiadne výraznejšie zdravotné riziko najmä pre pacientov, ktorí podstupujú liečbu. Po nasadení liekov sú u nich problémy s diagnózou nákazy vírusom HIV podobné ako u iných variantov vírusu. Jeden z členov výskumného tímu Christophe Fraser preto upozorňuje, že ľudia ohrození infekciou vírusom HIV musia mať prístup k testom, ktoré umožnia včasnú diagnózu a liečbu.

Ako uviedol Fraser: „Tým sa skráti čas, počas ktorého môže HIV poškodiť imunitný systém a poškodiť zdravie.“

Agentúra DPA oslovila nemeckého odborníka na chorobu AIDS, podľa ktorých novo objavený variant nepredstavuje riziko rýchlejšieho šírenia. Počet prípadov je totiž obmedzený a čas ukázal, že variant nebezpečná nie je. Ako uviedol virológ Maximilian Münchhoff z Univerzity v Mníchove: „Výsledky sú relevantné, ale vo veľkom epidemiologickom kontexte podružné.“

Výsledky štúdie sú zaujímavé najmä tým, že ukazujú, ako môže vyzerať evolúcia vírusov, ktoré vstúpia na nového hostiteľa – HIV to urobil podobne ako SARS-CoV-2. Od doby, čo sa začal medzi ľuďmi šíriť, tiež čelil mnohým evolučným tlakom, ktoré ho nútili, aby sa zmenil. Nijak od tej doby nestratil na svojom nebezpečenstve, nebyť liekov, bol by stále smrtiaci – naopak ho evolúcia podľa tejto štúdie tlačí skôr k väčšej nákazlivosti.

Viac informácií:

A highly virulent variant of HIV-1 circulating in the Netherlands

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz, zverejnené: 7. 2. 2022, autor: rpa