Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci odhalili možnú príčinu závažnej straty hmotnosti u pacientov s rakovinou

Work at the Weatherall Institute of Molecular Medicine in Oxford has linked cachexia to DNA damage.
Práca na Weatherall Institute of Molecular Medicine v Oxforde spojila kachexiu s poškodením DNA. Zdroj: https://www.theguardian.com

Rakovinové ochorenie často sprevádza aj náhla a závažná strata hmotnosti a svalovej hmoty pacienta. Príčina tohto syndrómu známeho ako kachexia nie je známa, nový výskum britských vedcov však naznačuje, že súvisí s poškodením DNA.

Kachexiu môže u človeka vyvolať aj vírus HIV či srdcovocievne ochorenie. Extrémnu stratu hmotnosti a svalovej hmoty spôsobuje u detí aj podobný, avšak dedičný Cockayneov syndróm.

Ako vysvetlil onkológ a profesor Charlie Swanton z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne: „V prípade pacientov s rakovinou sa môžu jednotlivci za niekoľko mesiacov dostať zo zdanlivo normálneho stavu na invalidný vozík v dôsledku chradnutia svalov a úbytku hmotnosti.“

Tím vedcov na čele s riaditeľom oxfordského Weatherallovho inštitútu molekulárnej medicíny Ketanom Patelom našiel súvis medzi kachexiou a poškodením DNA, ktoré narúša proces komunikácie medzi obličkami a mozgom. Ten následne začne vylučovať hormóny, ktoré potláčajú chuť do jedla.

Bádatelia poznamenali, že tento proces sa v tele spustí napríklad vtedy, keď sa v krvi zvýši koncentrácia prirodzene sa vyskytujúcej chemikálie formaldehyd, ktorá poškodí DNA obličkových buniek. Tie následne vypustia chybné signály, ktoré mozgu povedia, aby potlačil chuť do jedla.

Ako uviedol Patel: „Počas chemoterapie dostanete chemickú látku, ktorá napáda DNA takmer rovnakým spôsobom ako formaldehyd. Inými slovami, môže to poškodzovať DNA a spúšťať tieto signály, ktoré hovoria mozgu, aby potlačil chuť do jedla.“

Tento objav môže v konečnom dôsledku viesť k vytvoreniu efektívnej liečby kachexie, ale aj Cockayneovho syndrómu, dodal Patel. Obličky tento proces spúšťajú vylúčením chemikálie známej ako GDF15.

Ako vysvetlil Patel: „(Výskum) naznačuje, že by sme mohli byť schopní liečiť úbytok hmotnosti u pacientov podstupujúcich chemoterapiu a u detí s Cockayneovým syndrómom podávaním protilátky, ktorá neutralizuje GDF15. Potom by sme mohli byť schopní zablokovať tieto správy a zastaviť nástup kachexie.“

Swanton však vyzýva na opatrnosť GDF15 je jedným zo spúšťačov kachexie, nie je však jediný. Ako dodal na záver Swanton: „Potrebujeme viac štúdií, ako je táto, aby sme čo najskôr pochopili ostatné príčiny (tohto syndrómu).“

Ako poznamenáva šéfka dobročinnej organizácie Cancer Research UK Michelle Mitchellová, kachexia je momentálne jednou z veľkých prekážok pri liečení rakovinových ochorení, pretože pacientov oberá o silu v čase, keď ju najviac potrebujú.

Viac informácií:

How DNA link could unlock mystery of cancer patients ‘wasting away’

Aldehyde-driven transcriptional stress triggers an anorexic DNA damage response

Zdroj: https://vat.pravda.sk; https://www.theguardian.com, zverejnené: 3. 3. 2022, autor: rpa