Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Včasné odhalenie psycho-sociálnych problémov po rakovine u detí

Výskum rakoviny na Univerzite v Luzerne. Zdroj: https://www.unilu.ch

Ľudia, ktorým bola v detstve alebo dospievaní diagnostikovaná rakovina, častejšie trpia psychickými problémami a ťažkosťami vo vzdelávaní a práci. Medzinárodný tím pod vedením vedcov z Luzernu vo Švajčiarsku vypracoval usmernenia na včasné odhalenie takýchto problémov. Cieľom je zlepšiť zdravie a kvalitu života postihnutých.

Liečba rakoviny v detstve a dospievaní sa v posledných desaťročiach výrazne zlepšila. Väčšinu chorých možno vyliečiť, ale mnohí bývalí pacienti („preživší“) aj po rokoch a desaťročiach stále trpia dlhodobými následkami. Niektorí z preživších sú postihnutí psychickými problémami, ako sú depresia, úzkosť či posttraumatické stresové poruchy. Niektorí, naopak, majú problémy vo vzdelávaní alebo v práci. Preto sa odporúčajú pravidelné kontrolné vyšetrenia, aby bolo možné včas identifikovať a liečiť dlhodobé následky alebo sociálne problémy.

Pre vhodne navrhnutie následnej starostlivosti sú ústredné usmernenia pre vyšetrenie, takzvaný skríning. Medzinárodná skupina vedcov pod vedením Prof. Dr. Gisela Michel, profesorka zdravia a sociálneho správania na Univerzite v Luzerne, zhodnotila existujúce usmernenia na včasné odhalenie problémov duševného zdravia a problémov vo vzdelávaní a práci a doplnila ich o aktuálne vedecké poznatky. Nové odporúčania sformulovali spolu so zástupcami preživších odborníci z vedy, psychológie a detskej onkológie.

Duševné zdravie: Odporúča sa hodnotenie pri každom stretnutí

Na vypracovanie nových usmernení týkajúcich sa problémov duševného zdravia preživších sa zvážili štyri existujúce usmernenia a 76 štúdií nájdených pri systematickom vyhľadávaní literatúry. Výsledky ukazujú, že niektorí preživší trpia depresiami, úzkostnými poruchami, posttraumatickým stresom, problémami so správaním a myšlienkami na samovraždu. Tí, ktorí prežili, boli tiež častejšie postihnutí týmito problémami ako porovnávacie skupiny. Rizikové faktory pre problémy duševného zdravia u preživších zahŕňali nezamestnanosť, vyššie vzdelanie, dlhodobé účinky rakoviny a bolesť; Ženy sú tiež viac postihnuté ako muži.

Nové usmernenia odporúčajú, aby boli pozostalí vyšetrovaní na problémy duševného zdravia pri každej kontrole alebo pri návšteve lekára. Usmernenia tiež obsahujú odporúčania, ako môžu zdravotnícki pracovníci vykonávať tento skríning a navrhujú možné liečebné stratégie. Keď sa zistia problémy, je nanajvýš dôležité, aby pozostalí dostali včasnú podporu od profesionálov.

Výsledky boli publikované v odbornom časopise The Lancet Oncology pod názvom „Odporúčania pre dohľad nad problémami duševného zdravia u detí, dospievajúcich a mladých dospelých, ktorí prežili rakovinu: správa Medzinárodnej skupiny harmonizácie smerníc pre neskoré účinky detskej rakoviny“ (celý článok dostupný od Salome Christen). Štúdia bola financovaná Ligou proti rakovine stredného Švajčiarska.

Každoročné vyšetrenie odporúčané počas školenia

Štyri existujúce usmernenia a 83 štúdií nájdených v systematickom vyhľadávaní literatúry boli zvážené na preskúmanie sociálnych problémov tých, ktorí prežili. Ako sa ukázalo, niektorí z preživších sa stretávajú s problémami pri ich nácviku, napríklad v podobe hlbších stupňov či častejšieho opakovania. Okrem toho, preživší boli častejšie nezamestnaní ako porovnávané skupiny.

Nové usmernenia odporúčajú, aby boli pozostalí aspoň raz ročne počas školenia a potom pri každej kontrole alebo návšteve lekára informovaní o problémoch súvisiacich s ich školením alebo prácou. V usmerneniach sa uvádzajú aj odporúčania, ako môžu zdravotnícki pracovníci vykonávať tieto hodnotenia a aké sú vhodné stratégie liečby.

Výsledky boli publikované v odbornom časopise Cancer pod názvom „Odporúčania pre dohľad nad výsledkami vzdelávania a zamestnania u pacientov, ktorí prežili rakovinu v detstve, dospievaní a mladých dospelých: správa Medzinárodnej skupiny harmonizácie smerníc pre neskoré účinky detskej rakoviny“.

Hlasovanie za hranicami

Práca bola vykonaná ako súčasť International Late Effects of Childhood Cancer Guideline Harmonization Group, organizácie, ktorej cieľom je harmonizovať takéto usmernenia. Viedli ich Gisela Michel, Prof. Dr. Jordan Gilleland Marchak (Emory University School of Medicine, USA), Dr. Katie A. Devine (Rutgers Cancer Institute of New Jersey, USA) a Dr. Fiona S. M. Schulte (Univerzita v Calgary, Kanada). Salome Christen a Dr. Erika Harju zapojená do štúdie.

Zdroj: https://www.unilu.ch, zverejnené: 19. 5. 2022, autor: rpa