HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

V Oxforde otvorili prvé špecializované centrum Spojeného kráľovstva pre výskum mŕtvice a demencie

Aktualita

The Wolfson Centre for the Prevention of Stroke and Dementia © University of Oxford
Wolfsonovo centrum pre prevenciu mŕtvice a demencie. Zdroj: https://www.development.ox.ac.uk

Výskum mŕtvice a vaskulárnej demencie urobil vo Veľkej Británii veľký krok vpred, keď bolo oficiálne otvorené Wolfsonovo centrum pre prevenciu mŕtvice a demencie.

Nové centrum, pomenované ako uznanie za grant vo výške 4-milióny libier od Wolfsonovej nadácie, je prvým špecializovaným zariadením na výskum mŕtvice a demencie v Spojenom kráľovstve a bude v ňom pôsobiť približne 25 % aktívnych výskumníkov mŕtvice v Spojenom kráľovstve.

Centrum, ktoré sa nachádza v novej budove Wolfson v nemocnici John Radcliffe Hospital, umožní podstatné rozšírenie jednej z najproduktívnejších skupín na výskum cievnej mozgovej príhody na svete. Skupina, ktorá bola založená ako Výskumná jednotka prevencie mŕtvice v roku 2000, používa celý rad techník na zvýšenie pochopenia príčin cerebrovaskulárnych ochorení a zlepšenie prevencie mŕtvice v bežnej klinickej praxi.

Gavin Screaton, vedúci oddelenia lekárskych vied Oxfordskej univerzity, uviedol: „V Spojenom kráľovstve je 1,2-milióna ľudí, ktorí prekonali mŕtvicu a každých päť minút tu niekto dostane mŕtvicu. Toto nové najmodernejšie centrum predstavuje veľký krok vpred pre výskum mŕtvice a vaskulárnej demencie nielen v Oxforde, ale aj vo Veľkej Británii. Vzhľadom na relatívne veľký počet vedcov a klinických lekárov, ktorí tu pracujú, nové rozšírené centrum sľubuje, že udrží Oxford v popredí výskumu v tejto oblasti a zabezpečí, že budeme aj naďalej prinášať výhody pre pacientov.“

Paul Ramsbottom, výkonný riaditeľ Wolfsonovej nadácie, dodal: „Mať špecializované centrum pre výskum prevencie mŕtvice a demencie bude skutočne výhodné nielen pre výskumníkov, ale aj pre pacientov, ktorí sa zúčastňujú výskumu. Wolfsonova nadácia s potešením podporuje takýto dôležitý projekt a som rád, že som mal príležitosť osláviť oficiálne otvorenie centra; miera mŕtvice aj demencie je na takej vysokej úrovni, že ak toto fantastické zariadenie dokáže poskytnúť nové poznatky o nich, bude to mať hlboký vplyv na spoločnosť.

Wolfsonova budova bude tiež domovom výskumníkov z Wellcome Center for Integrative Neuroimaging, ktorí skúmajú, ako sa mozog zotavuje po poškodení a ako mozog spracováva bolesť.

Zdroj: https://www.development.ox.ac.uk, zverejnené: 21. 3. 2022, autor: rpa