Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Univerzita v Amsterdame získala veľký grant NWA na výskum sociálneho vplyvu kvantovej kryptografie

Grant NWA na výskum sociálneho vplyvu kvantovej bezpečnej kryptografie v Holandsku. Zdroj: https://www.uva.nl

Príchod kvantových počítačov bude mať veľké celospoločenské dôsledky, najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Nové konzorcium vedené Sebastianom De Harom z Inštitútu pre logiku, jazyk a výpočty a Fyzikálneho ústavu Amsterdamskej univerzity získalo grant vo výške viac ako 900 000 EUR Nationale Wetenschapagenda (National Science Agenda, NWA) od Holandskej rady pre výskum (NWO) na štúdium vplyvu tohto prechodu a pomôcť ho zvládnuť.

Oblasť kvantových počítačov sa rýchlo rozvíja. Kvantové počítače sú založené na inom druhu technológie ako bežné počítače. Namiesto zvyčajných bitov, ktoré môžu nadobudnúť iba hodnoty 1 alebo 0, kvantové počítače používajú takzvané qubity, ktoré môžu nadobúdať obe hodnoty súčasne. To dáva kvantovým počítačom oveľa väčší výpočtový výkon. Prvé prototypy kvantových počítačov už boli vyvinuté a očakáva sa, že v nasledujúcich dvadsiatich rokoch bude možné ich rozšíriť na všeobecnejšie použitie.

Výzvy

To predstavuje mnohé výzvy. Nielen technologicky, ale aj na úrovni spoločnosti. Vrátane oblasti kybernetickej bezpečnosti. Kryptografiu, ktorú v súčasnosti používajú napríklad finančné inštitúcie a vlády, je ťažké prelomiť pomocou existujúcich počítačov, ale pomocou kvantového počítača ju možno prelomiť oveľa jednoduchšie. Ako zabezpečíme, aby tieto systémy, ktoré sú pre spoločnosť životne dôležité, zostali v budúcnosti bezpečné? Inými slovami, ako sa dá správnym smerom zvládnuť prechod na šifrovanie, ktoré je odolné voči útokom kvantových počítačov?

To je zastrešujúci cieľ nového výskumného konzorcia Quantum Impact on Societal Security (QISS), ktoré vedie Sebastian De Haro z Inštitútu pre logiku, jazyk a výpočty a Fyzikálneho ústavu Amsterdamskej univerzity. QISS je multidisciplinárna spolupráca medzi vedcami, finančnými inštitúciami, vládou a spoločenskými skupinami, ktorá bude skúmať vplyv tohto prechodu. Na tento účel im Nationale Wetenschapagenda (Národná vedecká agenda), jeden z programov národnej finančnej agentúry NWO, udelila viac ako 900 000 EUR. Okrem toho existujú dodatočné finančné prostriedky na tento projekt od Ministerstva zahraničných vecí a Holandskej bankovej asociácie.

Vedecké ciele

Ako uviedol De Haro: „S QISS sa vo všeobecnosti zameriavame na štyri vedecké ciele. Po prvé, identifikácia technických a spoločenských požiadaviek na inovačné politiky pre kvantovo bezpečnú kryptografiu. Budeme skúmať, čo umožňuje interaktívny prístup k zodpovedným inováciám v reálnom čase s vývojom technológie. Druhým cieľom je pochopiť dynamiku poznania vo výskumných a inovačných ekosystémoch. Po tretie, navrhnúť nové inovačné politiky, ktoré spĺňajú spoločenské požiadavky na finančný a vládny sektor, a objasniť ich právny základ. A nakoniec, naším štvrtým cieľom je prepojiť vývoj nových kryptografických štandardov s následnou dynamikou zainteresovaných strán a ich geopolitickými dôsledkami.“

Spoločne by tieto ciele mali významne prispieť k holandskému ekosystému pre kvantovo zabezpečenú kryptografiu, vrátane rozvoja zodpovednej inovačnej politiky a predpisov a riadneho povedomia verejnosti.

Partneri

Okrem Institute for Logic, Language and Computation a Institute of Physics na tomto projekte spolupracujú aj Inštitút informatiky a Inštitút informačného práva Amsterdamskej univerzity.

Okrem Amsterdamskej univerzity a spomínaných spolufinancovateľov sú v QISS zapojení títo partneri: Quantum Delta, Fontys University of Applied Sciences, QuSoft, Rathenau Institute, De Nederlandsche Bank, ABN-AMRO, Ministerstvo vnútra a Kráľovstva Vzťahy, Ministerstvo spravodlivosti a bezpečnosti, Ministerstvo infraštruktúry a vodného hospodárstva a ďalšie spoločenské organizácie. Medzi medzinárodných partnerov patria Aalto University School of Business, Quantum-Safe Canada a University of Cambridge.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.uva.nl, zverejnené: 18. 5. 2022, autor: rpa