Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ukrajinská vláda vyzýva vedeckú diaspóru, aby pomohla posilniť vzťahy so Západom

Demonštrácia na podporu Ukrajiny. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Výskumníci na Ukrajine majú stále problémy s prístupom k základným potrebám, ako je elektrina a internetové pripojenie potrebné na výkon svojej práce, zatiaľ čo mnohí výskumníci, ktorí boli nútení opustiť krajinu, nenašli vhodné zamestnanie.

Po viac ako roku zničujúcej vojny s Ruskom sa ukrajinskí vedci doma aj v zahraničí stále snažia pokračovať vo svojej práci a vládni predstavitelia vyzývajú akademikov utečencov, aby pomohli posilniť vedeckú základňu nadviazaním kontaktov s kolegami, ktorí zostali doma.

Výskumníci, ktorí utiekli pred vojnou, môžu pôsobiť ako „veľvyslanci“ ukrajinskej vedy a pomôcť posilniť vedecké väzby medzi západom a Ukrajinou, povedala Jevheniia Polishchuk, zástupkyňa riaditeľa pre medzinárodné vzťahy v Rade mladých vedcov, ktorá je súčasťou ukrajinského ministerstva školstva a vedy.

Ako uviedla Polishchuk na podujatí, ktoré tento týždeň organizovala Medzinárodná rada pre vedu (ISC) a All European Academies (ALLEA): „Vyzývam všetkých Ukrajincov, ktorí sú v zahraničí, a tých, ktorí ostanú na Ukrajine, aby nadviazali tieto prepojenia, pretože to prispeje k našej budúcnosti.“

Nedávne prieskumy Ukrajinskej rady mladých vedcov a Poľskej akadémie vied ukazujú, že napriek návalu cielených medzinárodných programov pomoci majú výskumníci na Ukrajine stále problémy s pokrytím základných potrieb, ako je elektrina a prístup k spoľahlivému internetovému pripojeniu, vykonávať každodenné operácie a pokračovať v spoločných projektoch s medzinárodnými partnermi. Zároveň nie všetci výskumníci, ktorí opustili krajinu, našli vhodnú prácu.

„Je dosť ťažké premýšľať o niečom kreatívnom a zamerať sa na výskum v týchto podmienkach,“ uviedla Polishchuk delegátom na konferencii ISC a poukázal na obraz, ktorý prieskumy vykresľujú, ako výskum ovplyvnila vojna. Takmer tretina výskumných projektov prebiehajúcich na Ukrajine musela byť odložená alebo zastavená, zatiaľ čo platy boli znížené, aby sa zvýšili príspevky na vojnové úsilie.

Mnoho výskumníkov sa muselo presťahovať do bezpečnejších oblastí v rámci Ukrajiny, čo pridalo ďalšiu úroveň zložitosti každodenným výskumným operáciám. Pri pohybe a hľadaní bezpečných úkrytov výskumníci stratili prístup k svojim laboratóriám a základnej infraštruktúre na univerzitách, ktoré boli bombardované Ruskom. Okrem toho akademici videli, že ich klesajúce platy ešte viac narušila inflácia.

Napriek zúfalej situácii sa len pätina ukrajinských akademikov rozhodla opustiť krajinu úplne, povedala Polishchuk. Väčšina z nich sa presťahovala do Poľska, Nemecka a ďalších európskych krajín, pričom využívala schémy financovania určené pre ukrajinských vedcov, ktorí chcú pokračovať vo svojej práci. Len veľmi málo ľudí sa presťahovalo do USA, Kanady alebo iných vzdialených demokracií.

Polishchuk uznáva, že mnohí výskumníci, ktorí odišli, sa možno už nikdy nevrátia, ale tvrdí, že to neznamená, že by sa vláda nemala snažiť udržiavať s nimi spojenie. Ako dodala Polishchuk: „Je to veľmi dôležité pre budúci rozvoj medzinárodnej spolupráce s našimi univerzitami a výskumnými laboratóriami.“

Podľa prieskumov, ktoré cituje Polishchuk, ukrajinskí výskumní pracovníci v zahraničí, ktorí stále hľadajú grant alebo akademickú pozíciu, mali ťažkosti z dôvodu jazykových bariér a preto, že väčšina pozícií, ktoré sú otvorené pre ukrajinských vedcov, je v oblastiach STEM, zatiaľ čo veľká väčšina vedcov, ktorí odišli v krajine sú výskumníčky v sociálnych a humanitných vedách.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 27. 3. 2023, autor: rpa