Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Tlak EÚ na reformu hodnotenia výskumu je pripravený vstúpiť do novej fázy

Mattias Björnmalm, zástupca generálneho tajomníka univerzitného združenia CESAER. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Európsky tlak na reformu hodnotenia hodnoty výskumu vstúpi do novej fázy, pričom akčný plán, ktorý bol dokončený v júli 2022, sa otvára pre organizácie, aby ho schválili budúci týždeň.

Pre zainteresované strany z oblasti výskumu, ktoré na tomto procese pracujú od začiatku roka 2022, to znamená začiatok skutočného podnikania, keď organizácie, ktoré vykonávajú hodnotenia výskumu, prevezmú štafetu a začnú pracovať na reforme.

Pre Mattiasa Björnmalma, zástupcu generálneho tajomníka univerzitného združenia CESAER, jedného zo združení zainteresovaných strán, ktoré riadia tento proces, je to koniec koncepčnej fázy iniciatívy. Ako uviedol pre Science|Business: „Myslím si, že teraz je naozaj dôležité, aby sme sa posunuli do fázy, v ktorej tí, ktorí sami hodnotia výskum, získajú zodpovednosť.“

Európska komisia naštartovala reformu začiatkom tohto roka ako súčasť krokov na oživenie Európskeho výskumného priestoru (ERA). Cieľom je prehodnotiť spôsob hodnotenia výskumu a prejsť od holých štatistík, ako je počet publikovaných vedeckých prác a počet ich citácií, k opatreniam, ktoré presnejšie odrážajú hodnotu a vplyv výskumu.

 V júni 2022 tento proces schválili ministri pre vedu EÚ, čo viedlo k akčnému plánu, v ktorom sa stanovujú hlavné línie, cez ktoré by sa mal vyvíjať systém hodnotenia. Teraz je na financujúcich agentúrach, výskumných pracovníkoch, univerzitách a organizáciách, aby podpísali dohodu a začali tvrdú prácu.

Prihlasovať sa môžu začať budúci týždeň a majú na to čas do 15. novembra 2022, ak sa chcú zúčastniť prvého veľkého rokovania koalície 1. decembra 2022.

Ako uviedla Silvia Gómez Recio, generálna tajomníčka Mladých európskych výskumných univerzít (YERUN): „Bolo to predané tak trochu, keď bol proces dokončený a spoločná tvorba hotová, a podarilo sa nám získať rámec, s ktorým budú všetci spokojní. Ale kľúčovou otázkou teraz je zistiť, koľko inštitúcií sa stane súčasťou tejto iniciatívy, keď sa naozaj začne.“

Pripravovanie scény

Niektoré organizácie naznačili ochotu podpísať, zatiaľ čo iné váhajú, či nastúpiť skôr. Dobrou správou, ako uviedol Stephane Berghmans, riaditeľ pre výskum a inovácie v Európskej asociácii univerzít, je, že univerzity, ktoré uviedli, že podpíšu zmluvu, predstavujú rôznorodý súbor inštitúcií a sídlia po celej Európe.

Ako dodal Berghmans: „Vzhľadom na čas, ktorý môže proces zabrať pri veľkých rozhodnutiach [na univerzitách], je to už veľmi dobré znamenie. Myslím si, že koalícia bude miestom, kde sa bude riešiť veľa otázok, ak nie rovno, že budú zodpovedané. Myslím si, že je lepšie byť dnu ako vonku. Ale je na každej univerzite, ako sa rozhodne.”

Lidia Borrell-Damian, generálna tajomníčka Science Europe, očakáva, že sa prihlási množstvo rôznych organizácií, hoci presný počet si môže ktokoľvek domyslieť. Po vstupe na palubu sa rôzni členovia budú musieť rozhodnúť, ako budú spolupracovať. Ako uviedla Borrell-Damian pre Science|Business: „Budeme musieť definovať systém, v ktorom môže každý herec prevziať úlohu, ktorá je pre neho prirodzená.“

Cieľom je dosiahnuť, aby sa signatári zaviazali viac než len podpisom a aby sa aktívne zapojili do procesu. Ako dodala Borrell-Damian: „Dôležité je, že tí, ktorí sa zaviažu, budú mať zdroje – ľudské a peňažné – a odhodlanie koordinovať sa v rámci inštitúcie, v akademických kruhoch, aby mohli ísť hlbšie do praktických aspektov implementácie a ako to ovplyvní výskumníkov a výskum vo všeobecnosti.“

Medzitým tím navrhovateľov, teraz premenovaný na dočasný sekretariát, dokončuje návrhy dokumentov, ktoré navrhujú štruktúry riadenia, rokovací poriadok a kódex správania, ktoré budú predložené signatárom na schôdzi v decembri 2022 na schválenie.

Björnmalm verí, že kľúč k dosiahnutiu pokroku spočíva v tom, aby sme sa neusadili na vrcholnej vládnej štruktúre diktujúcej tok koalície, čo by mohlo brániť voľnej výmene myšlienok. Ako vysvetlil Björnmalm: „Je to veľmi evolučný proces založený na učení, čo znamená, že by sme mali nechať štruktúru štíhlu a flexibilnú. Byrokracia a rigidita môžu byť škodlivé pre vzdelávací prístup.“

Evolúcia, nie revolúcia

Ďalšie a posledné zhromaždenie zainteresovaných strán súčasnej fázy iniciatívy sa uskutoční 14. októbra 2022. Gómez Recio to vníma ako príležitosť opýtať sa zástupcov, čo by im pomohlo zapojiť sa do procesu. Ako uviedol pre Science|Business: „Môžeme navrhovať veľa vecí a mať veľa nápadov, ale v konečnom dôsledku je to naozaj na nich, aby sa rozhodli, akú podobu chcú, aby to malo, ako by sa cítili viac povzbudení, začlenení, schopní byť toho súčasťou, ochotnejší prispieť.“

Neexistuje jediný dokonalý systém. Ide skôr o rozhovor a rešpektovanie rozmanitosti a množstva výsledkov výskumu a ich vplyvu. Ako dodal Gómez Recio: „Ide o to, aby sme všetci pochopili odlišný spôsob vzájomného hodnotenia a porozumeli prínosom výskumníkov pre rôzne oblasti spoločnosti.“

Pre Borrella-Damiana je tento proces o vnesení otvorenosti alternatívam do sveta výskumu. Výstupy výskumu sú rôznorodé, no nie všetky hodnotiace systémy ich rozpoznávajú. A mnohí venujú príliš málo pozornosti prínosu vedy pre spoločnosť, pokiaľ ide o hodnotenie práce výskumníkov. Ako dodala Borrell-Damian: „Chceme zmeniť túto paradigmu. Dúfam, že to prinesie určitú otvorenosť do výskumného sektora.”

Či už formalizovaná alebo nie, zmena je vo vzduchu a tento proces poskytuje fórum na výmenu informácií o vývoji hodnotenia výskumu. Ako uviedol Björnmalm: „Na mnohých miestach už vládne atmosféra a pocit, že sa dejú zmeny. Keď hovorím s členmi, vedúcimi univerzít, študentmi, už sa dejú zmeny. Táto myšlienka s koalíciou je pomôcť zachytiť dynamiku a posunúť ju na ďalšiu úroveň.“

Veľa bude závisieť od toho, kto sa pod to prihlási. Ako dodal na záver Gómez Recio: „Ak ľudia neprijmú [túto dohodu] a niečo s ňou neurobia, nič to nie je. Najdôležitejšie je mať angažovanú a aktívnu komunitu signatárov.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net; zverejnené: 23. 9. 2022, autor: rpa