Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Technologická suverenita stúpa v agende EÚ, keď Nemecko začína domáci elektronický program

https://www.eitdigital.eu/fileadmin/user_upload/2019-header-image_v2.jpg

Nový tlak medzi lídrami v EÚ v oblasti „technologickej suverenity“ získal ďalší impulz, keď Nemecko spustilo program „Dôveryhodná elektronika“ vo výške 20 miliónov EUR na podporu domácej výroby a EÚ vydala správu, v ktorej nalieha na väčšie úsilie EÚ v oblasti digitálnych technológií.

Nemecká iniciatíva, ktorá prichádza v čase keď sa krajina pripravuje na predsedníctvo EÚ od 1. júla 2020, má hlasný politický podtext. Ako uviedla vo vyhlásení Anja Karliczek, nemecká ministerka pre výskum: „Nemecko je krajinou inovácií, ktorou chce týmto spôsobom zostať. Je dôležité, aby sme sa presadzovali v medzinárodnej konkurencii s kľúčovými technológiami a boli technologicky suverénni.“

Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) vydal správu, v ktorej nalieha, aby sa priemysel a tvorcovia politík lepšie koordinovali s cieľom posilniť digitálne inovácie v Európe. Ako povedal Willem Jonker, šéf EIT Digital: „Spoločný záujem je tu, ale spoločný cieľ tam nie je. Európa musí vypracovať právne predpisy, ktoré môžu obnoviť rovnaké podmienky.“

Tento vývoj odráža rýchlo rastúci konsenzus európskych lídrov – spôsobený prerušením dodávateľského reťazca v dôsledku krízy COVID-19, keďže Európa je príliš závislá od zahraničných spoločností z USA a Číny. Okrem toho len minulý týždeň Nemecko a Francúzsko predstavili plány na európsku iniciatívu v oblasti cloud computingu (GAIA-X), pričom obe krajiny sa snažia prelomiť priľnavosť amerických spoločností v oblasti cloud computingu, ako sú Amazon, Microsoft a Google.

Ako uviedla Anja Karliczek: „Elektronika preberá funkcie, ktoré sú kritickejšie pre bezpečnosť, citujúc ich dôležitosť v lekárskej technike, výrobkoch Industry 4.0 a autonómnej technológii riadenia a mobilnej komunikácie.“ Aby bolo možné zaujať suverénne postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch, viac elektroniky musí byť „vyrobené v Nemecku“, uviedla nemecká ministerka. Tým by sa zabezpečila bezpečnosť dodávok a zároveň by sa posilnili domáce zručnosti v elektronike. Ako ďalej uviedla ministerka Anja Karliczek: „Pracujeme na tom, aby občania a spoločnosti neboli ušetrení od nepríjemných prekvapení. Musíme presne vedieť, ako funguje elektronika. Musíme pochopiť výrobu a byť schopní skontrolovať jej funkcie. Jasným odkazom pre zákazníkov nemeckých spoločností z celého sveta je, že môžu dôverovať výrobkom „Made in Germany“. “

Výskumní pracovníci a spoločnosti sa vyzývajú, aby predložili návrhy na dizajn, výrobu a analýzu „dôveryhodnej elektroniky“, pričom projekty by sa mali začať v roku 2021.

Iniciatíva zapadá do širšieho pokusu o obnovenie toho, čo úradníci EÚ nazývajú „technologická suverenita“, pričom sa usiluje o prísnejšiu reguláciu najväčších technologických platforiem na svete, o prísnejšiu kontrolu nad spoločnosťami, ktorým hrozí akvizícia, zo strany bohatých čínskych spoločností podporovaných štátom, a väčšie verejné výdavky pre európsky technologický sektor.

Medzitým správa EIT Digital poskytuje rámec založený na scenári a analýzu vplyvu na vypracovanie politickej stratégie na boj proti technologickej fragmentácii. Prvým krokom v zjednotení digitálneho prístupu Európy je spojenie priemyslu s rôznymi tvorcami politík, ako sú vlády, verejné orgány a občania, a následne začiatok rozhovorov.

Čas konať nikdy nebol vhodnejší, pretože pandémia COVID-19 vyriešila problémy digitálnej fragmentácie Európy. Willem Jonker je presvedčený, že sledovacie aplikácie COVID-19 v rôznych členských štátoch sú ukážkovým príkladom súčasného nedostatku technologickej suverenity. Ako vysvetľuje Jonker: „Každá krajina si vybrala vlastné riešenie.“ Výsledkom je, že žiadna z týchto aplikácií nie je v súčasnosti plne nasadená a všetky boli vtiahnuté do rúk technologických gigantov, ktorí riadia mobilné operačné systémy. „V čase krízy vidíme, kde skutočne sme. COVID-19 tento problém zväčšuje.“ Medzitým spoločnostiam Google a Apple trvalo iba týždeň, kým nadviazali partnerstvo v sledovaní šírenia COVID-19.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10.6.2020, autor: rpa