Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko plánuje zmeny zákona o výskume a inováciách na podporu nových projektov CERN

Jedným zo spôsobov, ako CERN spolupracuje s akademickou obcou a priemyslom, sú projekty spolufinancované Európskou komisiou v rámci programov ako Horizont. Zdroj: CERN

Švajčiarsko spustilo konzultácie o zmenách svojho federálneho zákona o podpore výskumu a inovácií (RIPA), aby sa ubezpečilo, že zákony podporujú nové projekty v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN).

Federálna rada Švajčiarska 10. marca 2023 oznámila konzultáciu a do konca roka pošle švajčiarskemu parlamentu prípadný návrh zákona o zmenách a doplneniach RIPA.

Spolková rada vo vyhlásení uviedla, že pripravuje plán na zabezpečenie toho, aby nové projekty CERN boli kompatibilné s „cieľmi švajčiarskeho výskumu, hostiteľského štátu, politiky životného prostredia a územného plánovania a aby sa realizovali čo najlepšie prípadné administratívne podmienky“.

Aby tento plán mohol pokračovať, sú potrebné zmeny v RIPA.

CERN, ktorý sa rozprestiera na pohraničnom regióne medzi Francúzskom a Švajčiarskom, prispieva k medzinárodnej povesti Švajčiarska a má významný vedecký, priemyselný a ekonomický vplyv. Potreby infraštruktúry CERN-u sa neustále vyvíjajú a predpokladá sa niekoľko projektov, ktoré budú mať stopu na švajčiarskom území. V súčasnosti sa pripravuje sektorový plán, aby sa zabezpečilo, že tieto projekty budú v súlade s cieľmi švajčiarskeho výskumu, hostiteľského štátu, politiky životného prostredia a územného plánovania a že sa budú realizovať v čo najlepších administratívnych podmienkach. Tento sektorový plán poskytne rámec na vyváženie rôznych záujmov, o ktoré ide.

S cieľom poskytnúť právny základ pre tento sektorový plán je potrebné vykonať v RIPA niekoľko zmien. Navrhovaný pozmeňujúci a doplňujúci návrh zabezpečuje zdieľanie právomocí medzi kantónom Ženeva a Konfederáciou, pokiaľ ide o schvaľovanie plánov CERN na výstavbu a inštaláciu. Novela zákona obsahuje aj novú časť o postupe pri získavaní federálneho schválenia plánov. Fáza externých konzultácií pre tento návrh zákona sa skončí na konci jari 2023. Očakáva sa, že Federálna rada predloží návrh na zmenu a doplnenie RIPA a príslušné odoslanie do švajčiarskeho parlamentu do konca roka 2023.

Zlepšená podpora plánovania projektov CERN sa neobmedzuje len na územné úvahy. Federálne ministerstvo hospodárstva, vzdelávania a výskumu (EAER) pracuje v rámci domény ETH a mnohých zainteresovaných strán ERI vo Švajčiarsku a koordinuje rozšírenie výskumu a technológie švajčiarskych akcelerátorov (CHART). Táto sieť bola založená v roku 2018 s cieľom konsolidovať výskum v oblasti urýchľovačov častíc, ktoré sa považujú za relevantné pre CERN. Podobná sieť sa vytvára aj pre výskum detektorov.

CERN a Švajčiarsko

Poslaním CERN-u je pomôcť odhaliť, z čoho sa skladá vesmír a ako funguje. Dosahuje sa to vybudovaním a prevádzkou jedinečnej škály zariadení, ktoré sú sprístupnené výskumníkom z celého sveta. CERN bol založený ako medzivládna organizácia v kantóne Ženeva v roku 1954. Má 23 členských štátov vrátane Švajčiarska a 10 pridružených členských štátov, väčšinou v Európe.

Okrem značného a jedinečného prínosu pre vedu a inovácie, prítomnosť CERNu na švajčiarskej pôde prináša aj hmatateľné ekonomické výhody, najmä pre kantón Ženeva. CERN zohral kľúčovú úlohu v niekoľkých technologických objavoch, ktoré sa dnes považujú za nevyhnutné. To zahŕňa World Wide Web (WWW) a terapiu protónovým lúčom (terapiu hadrónom) pre pacientov s rakovinou. Okrem toho CERN školí veľké množstvo inžinierov a vedcov, čo pomáha uspokojiť univerzitný a priemyselný dopyt po vysokokvalifikovanej pracovnej sile.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.admin.ch, zverejnené: 14. 3. 2023, autor: rpa