Máte
nápad?

Pomôžeme vám!

Chcem pomoc

Chcem
mentora

Kliknite sem

Domov

Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko plánuje zákon o ochrane fondov Horizont Európa

ERA Aktualita

Švajčiarski zákonodarcovia chcú chrániť národné fondy určené na výskum pre prípad, že by sa krajina nedostala do iniciatívy EÚ Horizont Európa. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Švajčiarske univerzity, ktoré sú mimo výskumného programu EÚ, sú nervózne zo straty peňazí vyčlenených na asociovanie. Poslanci chcú teraz túto hotovosť chrániť v tzv. „Horizontovom fonde“.

Švajčiarski zákonodarcovia vypracovali zákon o „Horizontovom fonde“ na ochranu peňazí vyčlenených na pridruženie k výskumnému programu EÚ v obavách, že by sa mohli znížiť, ak by sa nevyčerpaná hotovosť na konci roka vrátila do centrálnej pokladnice.

Švajčiarsku, podobne ako Spojenému kráľovstvu, Komisia bráni zapojiť sa do rámcového programu pre výskum a inovácie z dôvodu politických sporov na vyššej úrovni.

Obe krajiny vyčlenili peniaze na pokrytie nákladov spojených s pridružením, ak bude pokračovať, a medzitým ich míňajú na alternatívne schémy vytvorené na replikáciu aspektov Horizontu Európa.

Ale v roku, keď sú verejné financie stlačené rastúcimi cenami energií, je tento rozpočet lákavým cieľom pre ministerstvá financií, ktoré hľadajú úspory.

Švajčiarski zákonodarcovia sa teraz snažia odvrátiť túto hrozbu vytvorením chráneného „Horizontového fondu“, kým bude krajina mimo Horizontu Európa.

Ako uviedol Yves Flückiger, prezident zastrešujúceho orgánu švajčiarskych univerzít: „Je to preto, aby sa predišlo tomu, aby sa ‚nevyčerpané‘ prostriedky, ktoré boli predtým pridelené Horizontu Európa, použili na pokrytie deficitov na konci roka.“

V polovici novembra 2022 zverejnil výbor pre vedu, vzdelávanie a kultúru švajčiarskeho parlamentu svoje plány s fondom. Ako sa uvádza sa v správe: „Týmto cieľom je dosiahnuť podobne stabilný základ financovania ako v prípade združenia.“ Plány sú teraz na konzultáciu do polovice februára.

Ak by sa Švajčiarsko pripojilo, platilo by Bruselu každý rok pravidelný príspevok za prístup k Horizontu Európa, uviedla Martina Weiss, generálna tajomníčka švajčiarskych univerzít.

Ale keďže Švajčiarsko teraz rozdáva tieto hotovostné projekty po jednotlivých projektoch, existuje riziko, že jeden rok nevyčerpá v porovnaní s prideleným blokovým príspevkom Horizont Európa, takže na konci roka zostanú prebytočné peniaze, ktoré by boli odobraté z rozpočtu na výskum.

Ako dodala Weiss: „Obávame sa, že peniaze sa stratia, rozriedia alebo prevedú do všeobecnej federálnej pokladnice. Naším hlavným cieľom je zabezpečiť, aby sa tieto peniaze použili na výskum a nestratili sa v prospech iných oblastí alebo všeobecného rozpočtu.“

Swissuniversities (spoločný hlas švajčiarskych univerzít, podporuje spoluprácu a koordináciu medzi univerzitami a rôznymi typmi univerzít) tento plán privítali, hoci v odpovedi zverejnenej 7. decembra 2022, stanovilo niekoľko ďalších bodov potrebných na to, aby sa zabezpečilo, že bude fungovať podľa plánu. Chce zabezpečiť, aby fond negatívne neovplyvnil iné rozpočty na vzdelávanie, výskum a inovácie.

Ak zákon napreduje hladko, mal by začať platiť do konca roka 2023, uviedla Weiss.

Žiadny pokrok

Hoci by fond mal stabilizovať financie švajčiarskych univerzít, je to tiež znak toho, že bezprostredná nádej na prelom v združovaní je len malá – hoci to zostáva cieľom univerzít, vlády a poslancov.

Ako ďalej uviedol Flückiger: „Tento návrh federálnych poslancov tiež odráža skutočnosť, že stále viac ľudí verí, že bude nejaký čas trvať, kým sa dohodne združenie.“

Pridruženie zablokovala Komisia po tom, čo Bern v máji 2021 odišiel zo širších rozhovorov s cieľom spojiť množstvo bilaterálnych dohôd medzi EÚ a Švajčiarskom do jedného právneho rámca. Tieto širšie rokovania zostávajú na mŕtvom bode.

Ako uviedla Weiss: „Sú to priateľské rozhovory, ale nevidela som pokrok.“

V Spojenom kráľovstve medzitým univerzity zostávajú na ľubovôli vlády, aby neprijímali peniaze vyčlenené na asociovanie.

Keďže verejné financie Spojeného kráľovstva sú pod tlakom, niektorí dokonca tvrdili, že univerzity by sa mali uspokojiť s domácou alternatívou „Plánu B“ k asociovaniu, len aby uložili peniaze na výskum, a nie čakali na asociovanie.

Nový kancelár Jeremy Hunt minulý mesiac urovnal obavy potvrdením, že vláda zvýši verejné financovanie výskumu a vývoja na 20-miliárd libier do roku 2024-2025, ako sa plánovalo.

Zdroj: https://sciencebusiness.net/, zverejnené: 8. 12. 2022, autor: rpa