Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Štúdia: Pacienti po COVID-19 mali horšie výsledky v IQ testoch

Cropped shot of an young businesswoman sitting alone in her office and coughing as she suffers from a cold

Štúdia skúmala 18 symptómov, vrátane straty čuchu, bolesti na hrudníku, pretrvávajúceho kašľa, bolesti brucha a pľuzgierov na nohách.

Pacienti, ktorí prekonali Covid-19, budú s vyššou pravdepodobnosťou dosahovať v inteligenčných testoch horšie výsledky ako pred nákazou, vyplýva zo štúdie zverejnenej 29. júla 2021 v odbornom vedeckom časopise The Lancet. Spolupracovali na nej vedci z londýnskych univerzít Imperial College a King´s College, aj experti z Univerzity of Cambridge, zo Southamptonskej univerzity a z Univerzity v Chicagu.

Zníženie až o sedem bodov

Najhoršie výsledky v IQ testoch sa pritom zaznamenali u tých, ktorí boli kvôli covidu hospitalizovaní či napojení na umelú ventiláciu. Od januára do decembra 2020 zisťovali vedci vo Veľkej Británii úroveň IQ u 81 337 ľudí. Medzi nimi bolo aj takmer 13 000 osôb, ktoré sa nakazili koronavírusom.

Po zohľadnení veku, pohlavia, a materinského jazyka či dosiahnutého vzdelania vedci zistili, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus, zvládali horšie úlohy vyžadujúce uvažovanie, plánovanie a riešenie problémov v porovnaní s tými, ktorí sa nenakazili. U tých, ktorí boli hospitalizovaní či napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, odborníci zaznamenali zníženie IQ až o sedem bodov.

Autori štúdie uvádzajú, že tieto výsledky zodpovedajú správam o takzvanom dlhom covide, pre ktorý je príznačná mozgová hmla, známa aj ako chronický únavový syndróm, i problémy so sústredením či s nachádzaním správnych slov pri vyjadrovaní. Pokles vo výkonnosti pritom podľa odborníkov nebol zanedbateľný. U ľudí, ktorí boli napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, bol deficit dokonca väčší ako u tých, ktorí prekonali v minulosti mozgovú prílohu.

Závery štúdie nie sú jasné

Odborníci však upozorňujú, že pozorované kognitívne deficity môžu byť spôsobené pretrvávajúcimi príznakmi infekcie, ako je zvýšená telesná teplota alebo problémy s dýchaním. Tieto ťažkosti hlásilo 4,8 % účastníkov štúdie, ktorí prekonali covid. Autori štúdie tiež neodporúčajú vyvodzovať závery bez údajov o mozgovej aktivite zúčastnených.

Okrem tohto IQ testy pred nakazením covidom aj po ňom absolvovalo iba 275 účastníkov, čo obmedzuje možnosť formulovania jasných záverov týkajúcich sa možných príčin a následkov. Štúdia však môže byť podľa vedcov napriek tomu užitočná pri ďalšom výskume.

Viac informácií:

COVID-19: Early coronavirus symptoms differ between age groups, new research finds

Zdroj: HN; https://news.sky.com; https://www.sciencedaily.com, zverejnené: 4. 8. 2021, autor: rpa