HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Štokholmská univerzita: Výskum arktického podnebia je pozastavený kvôli konfliktu na Ukrajine

Aktualita

ISSS 2020
Örjan Gustafsson (druhý zľava) so švédskymi a ruskými kolegami počas expedície ISSS 2020 na jeseň 2020. Zdroj: https://www.su.se

Ruská invázia na Ukrajinu by mohla viesť k odloženiu arktickej expedície pod vedením Švédska s dôsledkami na zhromažďovanie dôležitých údajov o spojení medzi klímou, morským ľadom a uvoľňovaním skleníkových plynov v Arktíde.

Örjan Gustafsson, profesor na Katedre environmentálnych vied (ACES) Univerzity v Štokholme, ktorý posledných 20 rokov spolupracoval s ruskými vedcami, je jedným z mnohých výskumníkov, ktorých sa týka moratórium proti spolupráci na programovej úrovni s ruskými univerzitami a výskumnými ústavmi, ktoré zaviedla švédska vláda. Jeho dlhoročná spolupráca s ruskými výskumníkmi v minulosti viedla k životne dôležitým poznatkom o súvislosti medzi globálnym uhlíkovým cyklom a globálnym otepľovaním v Arktíde. Spolu so svojimi ruskými kolegami zorganizoval a zúčastnil sa aj výskumných expedícií do Severného ľadového oceánu severne od Ruska, pričom najnovšia bola ISSS-2020, ktorá sa uskutočnila takmer pred dvoma rokmi. Expedícia ISSS-2020, na ktorej sa použilo ruské výskumné plavidlo, mala za cieľ okrem iného pochopiť, ako sa z morského dna uvoľňuje metánový plyn – proces, ktorý môže ovplyvniť globálnu klímu.

Viac informácií:

Arctic climate research on hold due to Ukraine conflict

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.aces.su.se, zverejnené: 24. 3. 2022, autor: rpa