HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Užšia spolupráca medzi európskymi univerzitami otvára dvere globálnym partnerstvám

Aktualita

CIVIS
Aliancia CIVIS a šesť afrických univerzít na stretnutí na Aix-Marseille Université. Zdroj: https://www.su.se

Všetci členovia CIVIS a šesť popredných afrických univerzít podpísali 11. marca 2022 dohodu o partnerstve pre medzistredomorskú spoluprácu vo vysokoškolskom vzdelávaní, čo je výzva na vytvorenie iniciatívy európskych univerzít, ktorá posilňuje vzťahy medzi Afrikou a EÚ.

Európska iniciatíva univerzít (EUI) je vlajkovou loďou politiky EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania, ktorej súčasťou je aj CIVIS. Stovky univerzít na celom kontinente sa pripájajú k alianciám, ktoré posúvajú hranice študentskej mobility, integrovanej výučby a výskumnej spolupráce v rámci európskych krajín. Členovia univerzít CIVIS však vedome pracovali na rozšírení spolupráce mimo Európy, s osobitným zameraním na vzťahy s afro-stredomorským regiónom.

11. marca 2022 na stretnutí v Aix-Marseille Université, CIVIS a šesť popredných afrických univerzít podpísali dohodu o partnerstve, ktorá stanovuje ambiciózne plány spoločnej práce v nasledujúcich rokoch.

Africké univerzity zapojené do iniciatívy sú:

  • Université Hassan II de Casablanca, Maroko
  • Université de Sfax, Tunisko
  • Univerzita Cheikh Anta Diop v Dakare, Senegal
  • Univerzita Makerere, Uganda
  • University of the Witwatersrand, Južná Afrika
  • Universidade Eduarda Mondlana, Mozambik

Všetkých šesť afrických partnerov už má rozsiahle partnerstvá s niekoľkými členskými univerzitami CIVIS, ale táto nová dohoda inštitucionalizuje spoluprácu s celou Alianciou a jej členmi. Základom je rovnosť medzi africkými a európskymi partnermi a rámec, ktorý otvára aj nové kanály pre spoluprácu juh – juh.

Prečítajte si blogový príspevok prezidentky Astrid Söderbergh Widding (vo švédčine)

Počas toho istého stretnutia CIVIS a africké univerzity vydali pozičný dokument, v ktorom sa okrem iného požaduje rozšírenie študentskej mobility v rámci Európskej iniciatívy univerzít, vrátane návštev cez európske hranice.

Prečítajte si viac o stanovisku a partnerskej dohode na webovej stránke CIVIS

CIVIS, Európska občianska univerzita je aliancia 10 nasledujúcich európskych univerzít: Aix-Marseille Université (Francúzsko), Národná a Kapodistrijská univerzita v Aténach (Grécko), Bukurešťská univerzita (Rumunsko), Université libre de Bruxelles (Belgicko), Universidad Autónoma de Madrid (Španielsko), Sapienza Università di Roma (Taliansko), Stockholm University (Švédsko), Eberhard Karls Universität Tübingen (Nemecko), Paris-Lodron University of Salzburg, University of Glasgow (UK). Európska komisia ho vybrala ako jedného z prvých 17 pilotných európskych univerzít a spája takmer 600 000 študentov a zamestnancov.

Viac informácií:

www.civis.eu

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.su.se, zverejnené: 18. 3. 2022, autor: rpa