HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Startup Awards 2020 v Estónsku

Aktualita

Dňa 14. januára 2021 sa uskutočnilo v Estónsku podujatie Startup Awards 2020, udelenie ocenení a uznanie úspechov najvýznamnejších estónskych zakladateľov, startupov a komunitných iniciatív v 9 pôsobivých kategóriách.

Napriek kríze estónsky startupový sektor rýchlo rastie – medziročne okolo 30 %. Ale to nie je len číslo. Za štatistikami stoja skutoční ľudia – zakladatelia a ich tímy – ktorých úspechy priniesli miestnu komunitu tam, kde je dnes.

Poslaním Estónskych startupových cien, ktoré boli uvedené v roku 2019, je osláviť víťazstvá z minulého roka, spojiť komunitu a inšpirovať ďalšiu generáciu startupistov príbehmi týchto najvýznamnejších zakladateľov a startupov.

Startup Awards v Estónsku

Rok 2020 bol obzvlášť náročný, ale veľa zakladateľov to využilo ako príležitosť na prehodnotenie modelu, trhu alebo produktu svojho startupu, čím našli energiu pre ďalší rast alebo kľúčové zameranie. Dobrým príkladom sú nominovaní v kategórii Revenue Hack; Skeleton Technologies, Veriff, Bolt – všetci neustále expandovali na nové trhy. Rok 2020 bol tiež dobrým rokom pre investície. Titul Zakladateľa roka 2020 získal najväčší príbeh, aký sme od Skype videli.

Aj keď bola konkurencia zväčša založená na dátach, slabé miesto bolo v kategórií, ktorá sa v prvom rade zameriavala na dopad. Mnoho nominovaných na The Giving Back Powerhouse 2020 (HK Unicorn Squad, Tallifornia School Project, Jõhvi Coding School, bezplatné služby odvetvia EdTech na jar 2020 atď.) sa zrodilo z misie na otvorenie dverí pre ďalšiu generáciu. Pestujú tzv. kultúru dávania späť v úzkej komunite Estónska, a to je jednou z tajných ingrediencií, prečo je Estónsko tak skvelým miestom na vybudovanie startupu.

Ako boli vybraní najlepší

Ceny Startup Awards 2020 v Estónsku sa udeľovali v 9 kategóriách. Hľadanie nominovaných sa začalo na jeseň 2020 verejným nominačným kolom. 230 ľudí z komunity nominovalo takmer 300 inšpiratívnych zakladateľov, startupov a iniciatív.

Po dôkladnej previerke a prehĺbení údajov o potenciálnych kandidátoch sa do užšieho výberu dostalo okolo 80 kandidátov. Konečné hlasovanie sa uskutočnilo od 31. decembra 2020 do 6. januára 2021 a uskutočnilo ho 159 estónskych zakladateľov startupov, veľká porota odborníkov. Medzi ocenenými sú nádejní nováčikovia uvedení na trh v roku 2020, ako aj etablované startupy, ktoré neustále inšpirujú svojim nezastaviteľným rastom. Kto si odniesol ceny?

Viac informácií o víťazoch Startup Awards v Estónsku

Estonian Startup Awards 2020 – ceremony

Zdroj: https://startupestonia.ee, zverejnené: 19.1.2021, autor: rpa