Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločnosť Maxa Plancka oslavuje 75. výročie

26. februára 1948 bola v Göttingene založená Spoločnosť Maxa Plancka. Max Planck poslal telegram zakladajúcemu zhromaždeniu, v ktorom súhlasil s tým, aby bola nová spoločnosť pomenovaná po ňom. Jej prvým prezidentom bol chemik a nositeľ Nobelovej ceny Otto Hahn. Zdroj: https://www.mpg.de

Výskumná inštitúcia Spoločnosť Maxa Plancka (MPG) si svoje 75-ročné výročie pripomína slávnostným ceremoniálom v Deutsches Museum v Mníchove. Pri príležitosti tohto výročia sa počas celého roka pripravuje celý rad rôznych podujatí.

Očakáva sa, že na oficiálnom ceremoniáli 26. februára 2023 sa zúčastní množstvo prominentných hostí. Otvárací prejav prednesie bývalý federálny prezident Joachim Gauck, ktorý je senátorom MPG. Potom vystúpi renomovaný historik Jürgen Kocka s prednáškou na tému „Harnackovi neskorí dedičia: Metamorfózy Spoločnosti Maxa Plancka od roku 1948.“ Vo svojej prezentácii bude diskutovať o pohnutej histórii MPG, ktorú však nemožno považovať bez organizácie svojej predchodkyne, Spoločnosť cisára Wilhelma (KWG).

So založením MPG v roku 1948 v „Kameradschaftshaus“ (združenom dome) v zariadení na aerodynamické testovanie (AVA) Spoločnosti cisára Wilhelma v Göttingene – dnes súčasť Nemeckého leteckého a kozmického centra (DLR) – úspešný princíp propagácie spoločnosti Kaiser Wilhelm Society, pokračoval neuniverzitný výskum vo vlastných ústavoch. Adolf von Harnack prvýkrát navrhol túto myšlienku v memorande cisárovi Wilhelmovi v roku 1909. Cisár prijal Harnackov návrh v roku 1911 a bola založená spoločnosť cisára Wilhelma. To znamenalo aj prelomovú reformu nemeckého vedeckého systému.

KWG má však vo svojej histórii aj temné obdobie: Počas éry nacizmu sa rôznymi spôsobmi zaplietla do nacistického systému.

Nový začiatok v roku 1948 so zameraním na základný výskum bol v tom čase možný len pod menom medzinárodne rešpektovaného a politicky nepoškvrneného nositeľa Nobelovej ceny za fyziku Maxa Plancka. Úrad prezidenta prevzal chemik a nositeľ Nobelovej ceny Otto Hahn. MPG prijalo štrukturálne princípy Spoločnosti cisára Wilhelma a mohlo tak stavať aj na vedeckých úspechoch KWG: K dnešnému dňu bolo celkovo 30 vedeckých členov MPG a KWG ocenených Nobelovou cenou, čím je Spoločnosť Maxa Plancka jednou z troch inštitúcií na celom svete, ktorej výskumníci získali najviac ocenení.

Digitálny príbeh a výstava „Pionieri poznania“

V rámci slávnostného podujatia bude v Deutsches Museum sprístupnená výstava „Pionieri poznania – nositelia Nobelovej ceny Spoločnosti Maxa Plancka“. „Pioneers of Knowledge“ zahŕňa dva formáty: výstavu na mieste a digitálny príbeh na webe. Rozpráva široký príbeh o tom, ako výskum laureátov Nobelovej ceny zmenil každodenný život ľudí a formoval moderný svet – vrátane Einsteinovej teórie relativity, výskumu Paula Crutzena o diere v ozónovej vrstve a patentu Karla Zieglera na výrobu polyetylénu.

Osem staníc a kapitol predstavuje priekopnícke vedecké témy, ktoré zmenili svet od roku 1915 až po súčasnosť a formujú budúcnosť: všetko najdôležitejšie z histórie Spoločnosti Maxa Plancka. Tú v expozícii dopĺňajú vybrané exponáty, napríklad reprodukcie viac ako 20 certifikátov Nobelovej ceny alebo laboratórny denník Klausa von Klitzinga, v ktorom je zdokumentovaný jeho objav novej prírodnej konštanty.

Digitálny príbeh zase poskytuje ďalšie podrobné informácie. Každé kliknutie ponúka ďalšie vzrušujúce pohľady do sveta vedy. Filmy, fotografie, grafika, karikatúry, vysvetlenia a animácie sú prepojené a vytvárajú zábavný multimediálny príbeh.

Výstava je pre záujemcov sprístupnená od 27. februára do 10. apríla 2023 od pondelka do soboty od 9:00 do 17:00. v budove knižnice Deutsches Museum (Museumsinsel 1, 80538 Mníchov). Vstup je voľný. Výstava bude následne vystavená v Göttingene, Drážďanoch, Tübingene, Berlíne a Hamburgu.

História a príbehy na instagramovom účte Spoločnosti Maxa Plancka

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii Spoločnosti Maxa Plancka zábavnou formou, mali by ste sledovať instagramový kanál MPG. K jubilejnému roku zachytil ilustrátor Niels Schröder míľniky v histórii MPG, ku ktorým často neexistujú žiadne obrázky, ako napríklad dobrodružná cesta Maxa Plancka a jeho manželky Margy vo vojenskom džípe z Rogätzu do Göttingenu na konci druhej svetovej vojny. Od 26. februára 2023 bude tím sociálnych médií uverejňovať nový príbeh každé dva týždne pod #MaxPlanckHistory na svojom kanáli Instagram.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.mpg.de, zverejnené: 22. 2. 2023, autor: rpa