Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločnosť Biontech začala štúdiu vakcíny mRNA proti rakovine

Ein mRNA-Impfstoff und ein Krebsmedikament werden in Kombination gegen eine Hautkrebs-Form getestet. Quelle: Reuters

Nemecká biotechnologická spoločnosť Biontech napreduje vo vývoji možnej vakcíny proti rakovine. V rámci štúdie fázy II bol prvý pacient liečený účinnou látkou BNT111.

Štúdia s celkovým počtom 120 pacientov skúma účinnosť, znášanlivosť a bezpečnosť BNT111 v kombinácii s liekom Libtayo (cemiplimab) pri liečbe formy rakoviny kože. V klinickom vývoji sú ďalšie štyri vakcíny proti rakovine od spoločnosti Biontech.

Rovnako ako vakcína Covid-19 vyvinutá spolu s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer, aj protirakovinové liečivo Biontech využíva novú technológiu mRNA (mediátorová RNA – Messenger RNA), ktorá poskytuje ľudským bunkám informácie potrebné na produkciu proteínov, a tým na boj proti patogénom.

Ako vysvetlil spoluzakladateľ spoločnosti Biontech Özlem Türeci: „Našou víziou je využiť silu vlastných obranných mechanizmov tela pred rakovinou a infekčnými chorobami. Nesmieme zabúdať, že rakovina je tiež významnou globálnou hrozbou pre zdravie, ktorá je oveľa horšia ako súčasná pandémia.“

Viac informácií:

BioNTech Announces First Patient Dosed in Phase 2 Clinical Trial of mRNA-based BNT111 in Patients with Advanced Melanoma

Zdroj: https://www.handelsblatt.com; https://biontech.de, zverejnené: 21. 6. 2021, autor: rpa