Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spoločnosť Biontech pripravuje rýchlu reakciu na nové varianty koronavírusu

Das Unternehmen will seine Forschung auf dem Feld der Onkologie und anderer Krankheiten massiv vorantreiben. Quelle: dpa

Šéf spoločnosti Biontech Ugur Sahin v súčasnosti nepovažuje žiadnu úpravu vakcíny Covid-19 za potrebnú. Biontech chce posunúť výskum nad rámec medicíny zameranej na koronavírus a rakovinu.

Nemecká spoločnosť Biontech chce využiť úspech vo vývoji svojej vakcíny proti Covid-19 a významne pokročiť a z dlhodobého hľadiska rozšíriť svoj výskum. Potvrdili to manažéri biotechnologickej spoločnosti v Mainzi 22. júna 2021 na virtuálnom valnom zhromaždení.

Ako uviedol výkonný riaditeľ Ugur Sahin: „Našou strategickou prioritou pre rok 2021 je reinvestícia kapitálu s cieľom ďalej napredovať v inováciách v rôznych terapeutických oblastiach a technológiách, ako aj v rozvoji našej spoločnosti.“

Sú presvedčení, že prístup spoločnosti Biontech presahujúci medicínu rakoviny a infektológiu by mohol mať významné výhody v liečbe alergií, autoimunitných chorôb a zápalových chorôb a tiež otvoriť nové možnosti liečby v regeneratívnej medicíne.

Ako ďalej uviedol Sahin: „Cieľom je nahradiť konvenčné terapie novými výrobkami so zlepšenou farmakológiou. To platí nielen pre našu technológiu mRNA, ale aj pre prístupy v bunkovej a proteínovej terapii.“

Súčasťou stratégie je na jednej strane rozsiahly študijný program zameraný na rozšírenie oblastí použitia koronovej vakcíny Comirnaty na báze mRNA a tiež na vývoj ďalších vakcín proti infekčným chorobám. V treťom štvrťroku sa majú začať napríklad klinické skúšky s vakcínou proti chrípke, ktoré spoločnosť Biontech vyvíja tiež spolu s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer.

Sahin očakáva, že z dlhodobého hľadiska bude po korónovej vakcíne vysoký dopyt. Ako dodal Sahin: „Pozorujeme, že imunita sa časom zníži a objavia sa nové varianty. Predpokladám, že tretie očkovanie na zvýšenie imunity by mohlo mať veľkú hodnotu.“

„Prototypový prístup“ pre ďalší vývoj vakcín

Neustále sa analyzuje účinok vakcíny, aj proti novým variantom koronavírusu. Zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že je potrebná úprava. Niekoľko mesiacov však pracujú na „prototypovom prístupe“, ktorý sa zameriava na vývoj, výrobu a schvaľovanie upravených vakcín proti Covid-19.

To vám umožní rýchlo reagovať, ak je potrebná tretia dávka na osvieženie existujúcich očkovaní alebo na adaptáciu na nový vírusový kmeň. Zabezpečený Biontech bude mať v budúcnosti tiež silné postavenie v tejto oblasti.

Na druhej strane chce spoločnosť Biontech tiež masívne pokročiť vo výskume v oblasti onkológie a iných chorôb. Spoločnosť teraz pracuje na 14 kandidátoch na výrobky v klinických štúdiách. Ako uviedol Sahin: „Celkovo sme plánovali zahájiť desať klinických štúdií v roku 2021.“ Prví pacienti boli liečení v štyroch z týchto štúdií.

Spoločnosť Biontech sa nespolieha iba na technológiu mRNA, ale vidí sa, ako jasne uviedol Sahin, predovšetkým ako špecialista na imunológiu. Imunitný systém sa podieľa na 80 percentách všetkých chorôb.

Spoločnosť zdôrazňuje svoje výskumné ambície s rozpočtom na výskum v roku 2021 vo výške 750 až 850-miliónov EUR, po 645-miliónoch EUR v roku 2020.

Spoločnosť nezmenila oficiálnu predpoveď predaja na rok 2021 v porovnaní s predchádzajúcimi predpokladmi, ktoré predpokladajú tržby z podnikania Covid-19 na úrovni 12,4-miliárd EUR. Finančný riaditeľ Sierk Poetting však naznačil, že táto predpoveď by sa mohla zvýšiť pri ďalších zmluvách o dodávkach.

Spoločnosť Biontech už nevylučuje dividendy do roku 2021

Zahŕňalo to aj dohodu uzavretú s EÚ o ďalších 900-miliónoch dodávok vakcín, ktorých hlavný podiel bude dodaný v rokoch 2022 a 2023, niektoré však budú tiež dodané od decembra 2021. Predchádzajúca prognóza 1,8-miliardy vakcín je už pevne objednaná. Spoločnosť Biontech a jej partner Pfizer doteraz vyrobili miliardu vakcín a dodali viac ako 700-miliónov vakcín.

Spoločnosť Biontech tiež upustila od akýchkoľvek prognóz výnosu na valnom zhromaždení. Predchádzajúce informácie o výnosoch, nákladoch a daňovej sadzbe však naznačujú čistý zisk možno viac ako 5-miliárd EUR a spoločnosť by mala byť pripravená aj na veľmi prudké zvýšenie výdavkov na výskum a vývoj v nasledujúcich rokoch.

V tejto súvislosti nie je zjavne zásadne vylúčené vyplatenie dividendy v roku 2022. V súlade s právnymi predpismi v nasledujúcom finančnom roku správna rada preskúma, či a v akej výške by mala byť navrhnutá dividenda, uviedol Poetting v odpovedi na príslušné otázky.

Zdroj: https://www.handelsblatt.com, zverejnené: 24. 6. 2021, autor: rpa