Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Spin-off UP Catalyst z Univerzity v Tartu robí batériový priemysel ekologickejším

Estónsky startup UP Catalyst pracuje na revolúcii v odvetví batérií. Zdroj: https://ut.ee

Odhaduje sa, že do roku 2030 bude asi polovica nových predaných áut elektrických. Prechod na elektrické vozidlá si vyžaduje udržateľnejší prístup k výrobe batérií ako konvenčná výroba lítium-iónových batérií, ktorá sa stále vo veľkej miere spolieha na ťažbu prírodných zdrojov. Estónsky startup UP Catalyst pracuje na revolúcii v odvetví batérií. Spolu s Univerzitou v Tartu v Estónsku berú priemyselný odpad CO2 a premieňajú ho na udržateľné uhlíkové materiály a grafit pre priemysel skladovania zelenej energie.

Tím práve dokončil predbežné kolo 500 000 EUR, krátko po získaní grantu 1,59-milióna EUR od EIT RawMaterials. Prečítajte si viac o poslaní UP Catalyst, znižovaní uhlíkovej stopy a výzvach premeny vedy na podnikanie z rozhovoru s Teele Niidasom, CMO spoločnosti UP Catalyst.

Čo robí UP Catalyst a kto sú vaši klienti?

UP Catalyst je estónsky technologický startup, ktorého cieľom je revolúcia na globálnom trhu s batériami pre elektrické autá. Vyrába udržateľné uhlíkové nanomateriály a grafit z CO2 pre batérie a zároveň zabezpečuje dodávateľský reťazec surovín v Európe tým, že nežiaducemu odpadovému produktu dáva zelený účel.

Hlavnými klientmi sú výrobcovia batérií a superkondenzátorov, ktorí hľadajú udržateľné výrobné metódy a zároveň chcú zvýšiť vlastnosti svojich batérií, ako je hustota energie, rýchlosť nabíjania a životnosť batérie. Keďže cieľom nariadení EÚ je minimalizovať uhlíkovú stopu výrobcov, existuje jasný trend smerom k riešeniam šetrným k životnému prostrediu.

Ako vaša technológia zachraňuje svet? Aký je jeho potenciálny vplyv na planétu?

Riešenie UP Catalyst je alternatívou k nadmernému využívaniu prírodných zdrojov, ťažbe a znečisťovaniu životného prostredia. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) odhadla, že do roku 2030 bude celosvetovo jazdiť po uliciach viac ako 145-miliónov elektrických áut. To znamená, že ak celý vozový park elektrických vozidiel prijme do zloženia batérií trvalo udržateľný grafit, mohli by sme svetu ušetriť 50-miliónov ton CO2 – ekvivalent ročných emisií CO2 Fínska. Je to vďaka našej uhlíkovo-negatívnej technológii, ktorá spotrebuje 3,7 tony CO2 na každú tonu vyrobeného materiálu.

Pre porovnanie, konvenčné metódy emitujú 5 ton CO2 na vyrobenú tonu grafitu a 2 000 ton CO2 na každú tonu uhlíkových nanomateriálov vyrobených metódou chemickej depozície z pár (CVD) škodlivou životnému prostrediu.

UP Catalyst je tiež v procese vývoja prvej škálovateľnej technológie na svete na produkciu udržateľného uhlíka z CO2, čím poskytuje emitentom ťažkého priemyslu silnú alternatívu pre investície a elimináciu ich emisií na mieste. To by malo obrovský vplyv na dosiahnutie cieľa nula.

Ako ste prišli na svoju technológiu? Prečo ste si uvedomili realizovateľnosť riešenia?

Naša myšlienka vyrástla z bolesti, ktorú sme mali ako výskumníci – väčšina uhlíkových nanomateriálov na trhu sa vyrába použitím drahých a/alebo environmentálne škodlivých metód. To má zásadný negatívny vplyv na životné prostredie, pretože sa buď ťažia z fosílnych zdrojov, alebo sa syntetizujú prostredníctvom energeticky hustej metódy CVD. Technológia elektrolýzy, ktorú používame, je známa od 60. rokov 20. storočia, ale až donedávna sa na nej urobilo veľmi málo.

Zakladatelia UP Catalyst pracovali na technológii – testovali ju, analyzovali a ďalej zlepšovali – a úspešne preniesli výskumný projekt do komerčne životaschopného procesu.

Úzka spolupráca so svetovo uznávanými výskumnými ústavmi, medzi inými aj s Univerzitou v Tartu, sa ukázala ako mimoriadne cenná pri testovaní produktov a dosahovaní skvelých výsledkov pri overovaní trhu. Už sme preukázali trakciu na trhu s EV batériami a dopyt po udržateľných produktoch už prevyšuje ponuku.

Aké sú ďalšie kroky pre UP Catalyst?

Práve sme zabezpečili naše prvé investičné kolo, ktoré nám umožňuje rozšíriť technológiu z výroby v kg až po tonovú výrobu a poskytnúť materiál zákazníkom v oveľa väčších objemoch.

Naším cieľom je vytvoriť partnerstvo s priemyselnými emitentmi CO2 pre veľkovýrobu. Uskutočniteľnosť takéhoto modelu bola potvrdená s perspektívnymi spoločnosťami vyrábajúcimi energiu a dosiahli sme niekoľko predbežných dohôd.

Naším cieľom je začať rozvíjať úžasný tím UP Catalyst, získať viac inteligencie a dosiahnuť ambiciózne ciele v oblasti výnosov, ktoré sme si stanovili na nadchádzajúce roky.

Jeden zo spoluzakladateľov, Dr. Sander Ratso, sa zúčastnil spin-off programu Univerzity v Tartu s nápadom UP Catalyst. Ako to prospelo vášmu pokroku?

Vďaka spolupráci s Univerzitou v Tartu sme mali veľa skvelých príležitostí. Zúčastnili sme sa Nordic Pitch Match SCIENCE TO BUSINESS pitch track na sSTARTUp Day 2021 a vďaka úspešnému pitchingu sme získali miesto na podujatí StageTwo v Berlíne, kde sme mali príležitosť rozšíriť priemyselnú sieť a získať cenné kontakty, s ktorými sme dodnes v kontakte.

Univerzita v Tartu nám zabezpečila možnosti vylepšiť si ihrisko na rôznych nadhadzovacích zápasoch a podujatiach, napr. Pitching Hero, ktorý organizoval Tartu Science Park. Okrem toho, vďaka vybudovanej akademickej sieti, ktorú má Univerzita v Tartu, UP Catalyst získal mnoho cenných kontaktov od svetovo uznávaných výskumných ústavov, ako je Univerzita v Kolíne nad Rýnom, ktorá nám poskytla mentorov a skvelú akademickú sieť.

Je pre startup s deep tech ťažšie rozbehnúť sa ako startup v oblasti IT? Akú podporu ste dostali od estónskeho startupového ekosystému?

Určite! Jednou z našich hlavných prekážok bolo neustále porovnávanie s IT a/alebo SaaS spoločnosťami, ktoré zohrali neodmysliteľnú úlohu pri dláždení cesty k úspechu estónskeho startupu. Naša technológia je oveľa kapitálovo náročnejšia ako pri priemernom IT startupe. Riziká sú teda vyššie a výsledky budú overené v oveľa dlhšom časovom rámci.

Získavanie peňazí je preto komplikovanejšie, pretože testovanie a overovanie technológie si vyžaduje oveľa viac trpezlivosti a roky nepretržitých investícií. V ideálnom prípade uprednostňujeme investorov, ktorí majú určité znalosti z odvetvia alebo medzinárodnú sieť hlbokých technológií a ktorých je oveľa ťažšie nájsť ako priemerného investora v oblasti IT/SaaS.

Jasne však vnímame  posun v rámci estónskeho startupového ekosystému smerom k hlbokej technickej/čistej technickej podpore startupov – z hľadiska investičného záujmu aj zvýšených znalostí špecifických pre danú oblasť. Toto je skutočne rozvíjajúci sa trh a je skvelé byť jeho súčasťou. Existuje veľká podpora pri zdieľaní kontaktov a pomoci zeleným (s dvojitým významom) startupom nájsť cestu a vyťažiť maximum z ich inovatívnych nápadov.

Ak chcete pokračovať v diskusii o vede k podnikaniu a budúcnosti energie a mobility, pripojte sa k univerzite v deň 1 dňa sSTARTUp Day 2022 25. augusta 2022.

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://ut.ee, zverejnené: 11. 5. 2022, autor: rpa