HOME

Rámcový program
HORIZONT EURÓPA

Slovenský fond rizikového kapitálu hľadá ambiciózne startupy

Aktualita

Startupy ako rozbiehajúce sa firmy majú v aktuálnej krízovej situácii spôsobenej koronavírusom viaceré výzvy, ktoré potrebujú akútne riešiť. Medzi ne patria najmä zmeny v spotrebiteľskom správaní, klesajúce predaje a nižší objem odberateľov a zákazníkov. V dôsledku toho nie sú schopné plniť plány a ciele, na ktorých sa dohodli s investormi.

Aj v tomto smere im dokáže podať pomocnú ruku Venture Capital (VC) fond Zero Gravity Capital. Dlhodobým poslaním tohto fondu je podporovať výnimočné startupy v skorom štádiu vývoja. Zameriava sa najmä na ambicióznych podnikateľov s odvážnymi nápadmi, ktorí vytvárajú nové trhy alebo pretvárajú tie existujúce. Za fondom stoja okrem štátneho Slovenského investičného holdingu skúsení súkromní investori a medzinárodný tím z Izraela, Nórska, Slovenska a Česka. 

Fond Zero Gravity Capital po prvom roku fungovania môže byť naozaj spokojný. V štartovacom roku a ťažkej COVID situácií mali jeho členovia možnosť vidieť viac ako 200 spoločností, zrealizovať štyri investičné transakcie do piatich spoločností. Dokonca rozpracovali ďalšie štyri do fázy pred dokončením a prideliť im viac ako 6-miliónov EUR.

Navyše sa im podarilo úspešne otvoriť pobočku inovatívneho startupu Placense (data & location analytics) z Izraela na Slovensku. Ďalšie dve relokácie z Holandska a USA práve prebiehajú.  Okrem toho fond uzavrel aj svoju druhú investíciu do slovenského startupu Filmzie, ktorý spája tvorcov a divákov nezávislých filmov prostredníctvom svojej AVOD streamovacej platformy.

Pandémia a plány na rok 2021

Tvoriť biznis a partnerstvá v COVID kríze bolo a je výzvou aj pre ZGC, čo potvrdzuje aj Vít Hanuš, ktorý poskytuje po-investičnú podporu spoločnostiam, ktorým tiež radí ako uspieť a škálovať ich biznis.

ZGC veria v roku 2021 v investície do spoločností, ktoré majú šancu fungovať či už v normálnych, alebo pandemických časoch. Neveria totiž len na hype firiem, ktoré rýchlo vyrástli na pandémii a sú „živí” len vďaka aktuálnej situácii. Predsa len, táto situácia sa môže čoskoro zmeniť. Hľadajú predovšetkým silných lídrov, ktorí majú šancu uspieť so svojím aktuálnym alebo modifikovaným prístupom dlhodobo a na globálnej scéne.

Cieľom pre rok 2021 je preto takéto firmy nájsť. Víziou je preinvestovať ďalších 10-miliónov EUR do viac ako desiatich nových spoločností vo fáze Pre-Seed, Seed a Early Series-A. Ideálne zloženie je 50 % lokálnych a 50 % zahraničných startupov s miestnymi pobočkami. Ide zároveň o snahou o kľúčovú internacionalizáciu Slovenska.

K dosiahnutiu tohto cieľa spolupracujú s renomovanými medzinárodnými investičnými fondami, ktoré sa stávajú ich co-investormi portfóliových spoločností a podporujú tak medzinárodnú expanziu. Viac si môžete vypočuť aj v podcaste BUSINESS TALKS.

Zdroj: https://www.startitup.sk, zverejnené: 26.1.2021, autor: rpa